Çorlu suyunun hidrografik özellikleri
  1. Tez No: 122830
  2. Yazar: SELMA AK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ MATER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
ÖZ Ergene Nehri' nin başlangıcı olan Çorlu Suyu Istrancalarm eleklerinden doğar, Çorlu' dan geçer ve Muratlı' dan Ergene Nehri' ne birleşir Çorlu Suyu ve kollan geniş tabanlı vadilerden oluşmuştur. Kuzeye bakan yamaçları yatık, güneye bakan yamaçları ise dik olan Çorlu Sın t. asimetrik vadi özelliği göstermektedir. Sahanın ortalama yıllık yağış miktarı 530 mm, yıllık ortalama sıcaklığı İm 123 derecedir. Thorntwait metoduna gore saha kurak- az nemli iklim tipine girmektedir. Buharlaşma ve terlemenin (evapotransprasyon) yaz aylarında görüldüğü. bunun sonucunda da akarsuda su azalmalarının olduğu ve çekik dönemlerinin yaşandığı görülür. Bölge hafif dalgalı, az eğimli bir topografya özelliği göstermekledir. Bu özelliğinden dolayı sanayinin, tarım arazilerinin, yerleşmelerin içice geçici ve bunun doğal bir sonucu olarak da akarsuda kirliliğin başladığı görülmektedir. Bu kirlilik bölgedeki sudan hiçbir şekilde yararlanılnıamasına neden olmaktadır. ABSTRACT The River Çorlu, which is the beginning of the River Ergene, springs from the bottom of Istranca mountains, flows through Çorlu and joins the Ergene in Muratlı. The river and its branches flow through wide valleys, ll looks like an asymmetric valley with its sleep south side and moderately sleep north side. The annual average rain is 530 mm and the annual average temperature i> 12.3 degree centigrade in the region. According to the Thorntwait method, (he climate can be considered as dry-low humid. Due to evaporation during summer, the amount of the water in the river decreases and sometimes even disappears in some parts of the river. The region has a moderately downhill sloped and wavy topographical characteristic. Industrial, agricultural and residential areas are based al the same region, veiy close to each other, causing pollution of the river. Due to the pollution, the water can not be used in any way. Düzeltilmiştir.
Özet (Çeviri)