Mikenlerde ekonomik yapı ve ticaret
Mycenaean economic structure and trade
  1. Tez No: 122831
  2. Yazar: YUSUF GÜRKAN ERGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF TÜL TULUNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji ve Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
ÖZ Linear B yazısı, Miken Uygarlığı ile ilgili birçok soruna ışık tutmuştur. Mikenleri yakın zamana kadar arkeolojik veriler, Homeros destanları ve çağdaşı toplumların kayıtlan ile tanırken, artık kendi yazıları ile yazılmış metinler sayesinde daha iyi anlama firsatı bulabiliyoruz. Ne yazık ki, elimizde Hitit İmparatorluğu ya da Mısır' dairine benzer edebî metinler, antlaşmalar vb. yoktur. Bu yüzden tabletler eksiksiz bir kaynak olmaktan uzaktır. Bu olumsuzluğa rağmen, din, idarî yapı, özellikle de çalışmamın konusunu meydana getiren ekonomi ve ticaret gibi konularda eskisinden daha fazla bilgiye sahip olduğumuzu söyleyebiliriz. Metinler birçok konuda oldukça yetersiz kaldığından, çalışmamda bu eksiklik arkeolojik bulgular ve diğer toplumların yazık kaynaklan ile desteklenmiştir. Amacım bu sayede Miken ekonomik ve ticarî yaşama dair genel bir bakış sunarak, Mikenleri Homeros destanlanndaki yarı mitolojik kimliklerinden çıkarıp“ete kemiğe”büründürmektedir. Miken tarihini ve Linear B yazısının yapışım kısaca gözden geçirdikten sonra,“Ekonomi”başlığı altoda iş gücü ve işçilerin konumundan bahsedilmiş, daha sonra tabletlerde en fazla sözü edilen faaliyetler önem sırasına göre arkeolojik verilerle birlikte ele alınmıştır. İkinci bölümü oluşturan“Ticaret”başlığı altoda ise, Mikenlerin ihraç mallan ve diğer Akdeniz toplumları ile ticarî ilişkileri incelenmiştir. ABSTRACT Linear B script shed light upon many problems concerning the Mycenaeans. Until recent times, Mycenaeans were known from archaelogical data, Homer and the documents of the contemporary civilizations. But now, with the aid of the tablets, we are able to learn much more about them. Unfortunately, we do not have any literary documents, treaties etc. like the ones found in Hittite Empire or Egypt. Despite this disadvantage, we now have more information about the social and administrative structure, religion and economy compared to the past. We are particularly well informed about the latter, and together with trade, this forms the subject of my thesis. As noted above, many activities are absent from the Linear B archives, thus, I supported the documentary evidence with archaeological data and other contemporary sources. By doing this, I hope to remove Mycenaeans from their semi-mythological place in
Özet (Çeviri)
ÖZ Linear B yazısı, Miken Uygarlığı ile ilgili birçok soruna ışık tutmuştur. Mikenleri yakın zamana kadar arkeolojik veriler, Homeros destanları ve çağdaşı toplumların kayıtlan ile tanırken, artık kendi yazıları ile yazılmış metinler sayesinde daha iyi anlama firsatı bulabiliyoruz. Ne yazık ki, elimizde Hitit İmparatorluğu ya da Mısır' dairine benzer edebî metinler, antlaşmalar vb. yoktur. Bu yüzden tabletler eksiksiz bir kaynak olmaktan uzaktır. Bu olumsuzluğa rağmen, din, idarî yapı, özellikle de çalışmamın konusunu meydana getiren ekonomi ve ticaret gibi konularda eskisinden daha fazla bilgiye sahip olduğumuzu söyleyebiliriz. Metinler birçok konuda oldukça yetersiz kaldığından, çalışmamda bu eksiklik arkeolojik bulgular ve diğer toplumların yazık kaynaklan ile desteklenmiştir. Amacım bu sayede Miken ekonomik ve ticarî yaşama dair genel bir bakış sunarak, Mikenleri Homeros destanlanndaki yarı mitolojik kimliklerinden çıkarıp“ete kemiğe”büründürmektedir. Miken tarihini ve Linear B yazısının yapışım kısaca gözden geçirdikten sonra,“Ekonomi”başlığı altoda iş gücü ve işçilerin konumundan bahsedilmiş, daha sonra tabletlerde en fazla sözü edilen faaliyetler önem sırasına göre arkeolojik verilerle birlikte ele alınmıştır. İkinci bölümü oluşturan“Ticaret”başlığı altoda ise, Mikenlerin ihraç mallan ve diğer Akdeniz toplumları ile ticarî ilişkileri incelenmiştir. ABSTRACT Linear B script shed light upon many problems concerning the Mycenaeans. Until recent times, Mycenaeans were known from archaelogical data, Homer and the documents of the contemporary civilizations. But now, with the aid of the tablets, we are able to learn much more about them. Unfortunately, we do not have any literary documents, treaties etc. like the ones found in Hittite Empire or Egypt. Despite this disadvantage, we now have more information about the social and administrative structure, religion and economy compared to the past. We are particularly well informed about the latter, and together with trade, this forms the subject of my thesis. As noted above, many activities are absent from the Linear B archives, thus, I supported the documentary evidence with archaeological data and other contemporary sources. By doing this, I hope to remove Mycenaeans from their semi-mythological place inthe Homeric epics and put them in a more“real”context. In the first part of my thesis, after surveying the history of the Mycenaeans and the structure of the Linear B script, the work force and the position of the workers are studied under the“Economy”title. Then, economic activities, sorted according to their dominance in the tablets, are discussed in detail with references to archaeological data and documents from other Mediterranean civilizations.“Trade”forms the second part of my thesis, where the exports of the Mycenaeans and their interrelations with the Mediterranean world are examined. m