İnsan kaynakaları yönetimi faaliyetlerinin değerlendirilmesine yönelik bir araştırma
The Measurement and evaluation of human resources management functions and a research on evaluation of human resources management practices
- Tez No: 122834
- Danışmanlar: PROF.DR. CAVİDE UYARGİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 334
Özet
öz Bu çalışmanın amacı, insan kaynaklan yönetimi işlevinin ölçüm ve değerlendirilmesi ile ilgili çeşitli yaklaşımları ve teknikleri ortaya koyabilmektir. İnsan kaynakları yönetiminin değerlendirilmesinde, sadece performans ölçümlerinin geliştirilmesi ve ilgili değerlendirme araçlarının belirlenmesi yeterli değildir, işletmede ölçüm ve değerlendirme çabalarının etkili olabilmesi için, sonuç odaklı bir felsefenin hakim olması gerekir, insan kaynakları yönetimi performansını, en iyi şekilde yansıtacak ölçümlerin belirlenmesi, işlevin işletmeye olan katkılarının ortaya konmasında bir ön koşuldur. Ulusal Kalite ödülüne başvuran işletmelerde insan kaynakları yönetiminin ölçümü ve değerlendirilmesine yönelik tanımlayıcı bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular, işletmelerin konunun öneminin bilincinde olduğunu ancak insan kaynakları yönetiminin etkinliğini ve etkiliğini arttırmak için daha farklı bir anlayış benimsemeleri gerektiğini göstermektedir. ABSTRACT The purpose of this study is to articulate different approaches and techniques to measure and evaluate human resources management (HRM) function. Evaluating the human resources (HR) function and specific HR programs involves, more than developing performance measures and administering evaluation instruments. It is a results-based philosophy that the organization must adopt at all levels if evaluation efforts are to be effective. One of the most important aspects of measuring the- HR contribution is to identify appropriate measures that accurately reflect overall HR performance. Measurement is a vital part of an effective HR system that links HR activities with organizational performance. The descriptive research has been conducted with the companies that applied for National Quality Award. The findings show that, the companies are aware of the importance of measurement and evaluation of the HR function. However, there is still a way to accomplish these approaches in order to increase the efficiency and effectiveness of HR function. m
Özet (Çeviri)