Kadastro mahkemelerinde uygulanan yargılama usulü
Procedural law practised in the cadastrol courts
  1. Tez No: 122833
  2. Yazar: OKAY DURMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ ALANGOYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
ÖZ Özel mahkeme olan kadastro mahkemelerinde uygulanan yargılama usulünün ve bu usulün özelliklerinin incelendiği bu çalışmada üç ana bölüm yer almaktadır. İlk bölümde Kadastro Kanunu'nun Türk hukuku ve mukayeseli hukuk açısından ele alınması, Kadastro Kanunu'nun amacı ve özellikleri ve kadastro işleminin teknik bölümünü oluşturan sınırlandırma ve tespit işleminin nasıl gerçekleştiği incelenmektedir. Çalışmada bu bölüme yer verilmesinin amacı, ikinci bölümde incelenecek olan usul hukuku konularının anlaşılmasını kolaylaştırmak için, kadastro işleminin maddi hukuk yönü hakkında bir bilgi vermektir. Çalışmanın asıl konusunu oluşturan ikinci bölümde, bir“özel mahkeme”olan kadastro mahkemesinde uygulanan yargılama usulü incelenmektedir. Bu bölümde, özellikle bu usulün, Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu'nda düzenlenen genel yargılama usulünden farklılıklar gösteren yönlerine ağırlık verilmektedir. Son bölümde ise, çalışmada varılan sonuçlar özetlenmektedir. ABSTRACT İn this work there are three chapters in which researching the cadastral court, a court with special jurisdiction, with the features of the law procedure practised in it. In the first chapter, considering of the Turkish Cadastral Act from the point of view of Turkish Law and comparative law, purpose of the Turkish Cadastral Act and its' features and how the limitation and determination constituting technical part of the cadastral survey is realized, is researched. The purpose of discussing this chapter in this work is to give information about the private law side of the cadastral survey making easy to understand the procedural law subjects which will be researched in the second chapter. In the second chapter constituting the main part of the work, the procedural law practised in the cadastral court, a court with special jurisdiction, is researched. In this chapter, especially the sides of this procedure showing differences from the civil law procedure arranged in the Turkish Civil Procedure Law Act, is concentrated on. In the third and last chapter, the results arranged in this work, is summarized.
Özet (Çeviri)