İşletmelerde eğitim programlarını ölçme ve değerlendirme metodları ve eğitimlere yapılan yatırımın geri dönüşünün hesaplanması üzerine bir uygulama
An application on measurement and evaluation methods of training programmes and calculating the return on investment on training in companies
- Tez No: 104858
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖNEN DÜNDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bilgi çağı olarak adlandırılan günümüzde, işletmeler hızlı gelişime ayak uydurabilmek amacı ile çalışanlarının eğitim ve geliştirme faaliyetlerine daha da önem vermeye başlamıştır. Bütçelerinin önemli bir kısmını eğitim faaliyetlerine ayıran işletmeler, bu yatırımlarının karşılığını da görmek istemektedirler. Bu amaçla eğitim ve geliştirme faaliyetlerinin sonuçlarının değerlendirme çalışmaları başlamıştır. Bu tezin amacı da eğitim ve geliştirme faahyetlerinin sonuçlarının değerlendirilmesinde kullanılan teknik ve yöntemleri ortaya koyarak, işletmelerde eğitimlere yapılan yatırımların ne kadarının işletmeye geri döndüğünün belirlenmesini sağlamaktır. Tezin ilk bölümünde, eğitim ve geliştirmedeki temel kavramlar, işletmelerdeki eğitim ve geliştirme faahyetlerinin amaçlan ve yararlan, eğitimde ihtiyaç analizi üzerinde durulmuş, ikinci bölümde ise eğitimin etkililiği ve etkinliği, etkili bir eğitim programının oluşturulmasında dikkat edilmesi gereken noktalar anlatılarak, eğitimin etkililiğinin değerlendirilmesi açıklanmıştır. Üçüncü bölümde, eğitim ve geliştirme faahyetlerinin değerlendirilmesine yönelik bugüne kadar yapılan araştırmalar anlatılmakta, son bölümde ise özel bir bankamızda eğitim ve geliştirme faaliyetlerine yapılan yaünmlann geri dönüşünün belirlenmesi amacı ile yapılan bir uygulama yer almaktadır. Uygulamada bankanın insan kaynaklan bölümü ve satış gruplarının verilerinden yararlanarak, eğitimin değerlendirilmesi teknikleri içinde yaygın olarak kullanılan beş aşamalı bir çalışma uygulanmıştır. Çalışmada tüm katılımcılar ve yöneticilerinden mail ortamında anketler yardımıyla gerekli bilgiler toplanmış ve elde edilen bu veriler sonucunda, bankanın satış grubu elemanlarına yönelik olarak düzenlenen satış eğitimlerinin, bu eğitimler için harcanan bütçenin daha da üstünde bir kazanç sağladığı ortaya çıkanlmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, named as information age, institutions consider more importance to training and development activities of their workers in order to adapt the changes in business life. Institutions that allocate a great proportion of their budget to training activities want to take advantages of this process. For this reason, studies started in evaluation and measurement of the training and development activities. The objective of this thesis is to determine the return on investment of the training process by revealing the methods and techniques that are used to evaluate the results of training and development activities. hi the first section, the main concepts of training and development, the goals and benefits of the training and development activities and the training needs analysis subjects are considered. In the second section, the effectiveness and activeness of training, the subjects to pay attention when designing the trainin programs and the evaluation of effectiveness of training are explained. In the third section, the researches are explained on evaluation of the tarining and development activities, and in the last section a study is given which put into practice in a private bank for determination of the return on investment of training and development activities. In this practice, by using the data taken from HR and sales departments of the bank, a five step study is performed which is very commonly used among the training evaluation techniques. In this study, the information required is collected by e-mail questionairres from all the participants and their managers, and it is exposed that the sales trainings designed for the sales department personnel of the bank caused increases in earnings much more than expenditures made for these framing programs.