İstanbul Avrupa yakası olası afet sonrası geçici iskan alanlarının coğrafi etüdü
Geographical etude of temporary shelter areas after propable disaster at the European side of İstanbul
- Tez No: 122838
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HÜSEYİN TUROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Kamu Yönetimi, Geography, Public Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
ÖZ Bu çalışmada, olası bir afet sonrasında kullanılmak üzere, İstanbul Avrupa Yakasında 18 ilçede, sivil savunma ve belediyece belirlenmiş geçici iskan alanlarının Coğrafi Etüdü yapılmıştır. Bunun için öncelikle, bir geçici iskan alanının sahip olması gereken, Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Topluluğu ile Sivil toplum Kuruluşlarınca belirlenmiş asgari standartlar detaylı bir şekilde incelenmiştir. Daha sonra çalışma alanı dahilindeki geçici iskan alanlarının sahip olduğu doğal ortam özellikleri ve riskleri ele alınmıştır. Sonuçta bu iki temel veriler, belirlenen geçici iskan alanları üzerinde uygulanmıştır. Çalışma kapsamında arazi incelemeleri, sayısal ortamdaki topografya haritalan, jeoloji haritalan, planlar ve geçici iskan alanları için belirlenmiş asgari standartlardan elde edilen veriler, Coğrafi Bilgi Sistemleri metodolojisi kullanılarak coğrafi bakış açısıyla değerlendirilmiştir. Sonuçta geçici iskan alanı seçimindeki bazı eksiklik ve yanlışlıklar ortaya konmuş ve çözüm önerileri getirilmiştir. ABSTRACT In this study, the geographic feasibility of the detected temporary shelter areas by civil defense and municipality, was made in 18 towns at the European Side of Istanbul in the process of using after the possible disaster condition. As a first step, minimum quality standards required to be in temporary shelter areas, which were clarified by International Federation of Red Cross and Red Crescent Societies and Non Governmental Organizations, examined in detailed way. After that the natural environment purposes in temporary shelter areas and risks belong to them were studied. Finally two basic sources of data applied on a clarified temporary shelter areas. During the study, land surveys, digitised topographical maps, geological maps, plans and data produced by standard qualities for temporary shelter areas were examined with the perspective of Geographical point of view, by using Geographical Information System Methodology. Hence, the corruptions and gaps at the choice of the temporary shelter areas were detected and the solution proposals presented briefly.
Özet (Çeviri)