Kişisel özdeşlik kavramı üzerine felsefi ve psikolojik bir inceleme
A philosopical and psychological investigation on the concept of personal identity
- Tez No: 122848
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. O. FARUK AKYOL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Psikoloji, Philosophy, Psychology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Kişisel özdeşlik felsefeyle psikolojinin ortak bir sorunudur. Daha kesinleştirilirse, bilgi teorisiyle psikiyatrik/psikoanalitik araştırmaların ortak sorunudur. Bu, bilincin zamanda-mekanda değişmesine rağmen kendisiyle nasıl özdeş kaldığı sorusuna cevap arayıştır. Felsefe bilincin kişisel özdeşliğini konu edinirken psikololojik uğraşlar bu özdeşliğin bölünüşü ve bozuluşu ile ilgilenirler. Her iki disiplin bu sorunda birçok teori üretmiştir. Psikolojik teoriler çok daha fazladır, çünkü pratik, yani tedavi, soruna çok yönden girişi gerektirir. Çalışma dört bölüme ayrılmıştır: 1. Felsefeyle psikolojinin ortak sorunu olarak kişisel özdeşlik, 2. Kişiliğin yapısı ve bölünüşü /bozuluşu üzerine psikolojik çözümlemeler, 3. Kişilik bozulmasının psikiyatrik çözümlenmesi, 4. Psikanalizin canlanışı ve Heinz Kohut'un benlik psikolojisi. Sonda, Takeo Doi'nin bilimi bilgeliğe kavuşturan görüşleri sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Personal identity is a common problem of philosophy and psychology. Strictly put, it is a common problem of epistemology and psychiatric/psychoanalytic research. This is a search to find an answer to the question of how consciousness remains idertical with itself in spite of its changes in time and space. While philosophy is concerned with identity of consciousness, psychological attempts are concerned with its split and disorder. Both disciplines have produced quite a number of theories. Psychological theories outnumber the philosophical ones because practice, that is, therapy, requires multiple ways of approach to the problem. The study consisits of four parts: 1. Personal identity as a common problem of philosophy and psychology, 2. Psychological analyses on the structure of personality and on its split/disorder, 3. The psychiatric analysis of personality disorders, 4. The rebirth of psychoanalysis and Heinz Kohut's psychology of self. At the end, the views of Takeo Doi, who has infused wisdom to science, are presented as an epilogue. Ill