Kabeiroi ve betimleri
Kabeiroi and their depictions
  1. Tez No: 122853
  2. Yazar: ZEYNEP YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF TÜL TULUNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji ve Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
oz Antik Yunan- Roma inancında myster tapımı gören Kabeiros/Kabiros (çoğulu Kabeiroi) isimli tanrı/tanrıların özellikleri ve betimlerinin ikonografik incelenmesi bu Yüksek Lisans tezinin konusunu oluşturmaktadır. Bu bağlamda, önce Kabeiros sözcüğünün kökeni araştırılmış ve konuya ilişkin çeşitli görüşler sunulmuştur. Kabeiroi 'un niteliği ve hangi kültlerden etkilendiği ise, yazıtlar, adak eşyaları, sikke ve vazo resimlerinden yararlanılarak ortaya konulmaya çalışılmıştır. Kültü daha iyi anlayabilmek için, tapım merkezlerindeki kutsal alanlar ve kültle ilgili yapıların mimari gelişimi ve işlevleri kısaca açıklanmıştır. Antik Yunan-Roma sanatında az sayıda rastlanan Kabeiroi betimleri, tapımın mimari veya yazılı belgelerle ile saptandığı yerlerde bulunanlar baz alınarak, ikonografik açıdan sınıflandırılmış, yazıtsız betimler, yazıtlı olanlar yardımıyla (analoji yöntemiyle) belirlenmeye çalışılmış ve ikonografiye dahil edilerek değerlendirilmiştir. Son kısım olan Katalogda, Kabeiroi'un tüm betimleri eserin çeşidine göre sınıflandırılıp, coğrafi bir güzergâha göre sıralanmıştır. ABSTRACT The subject of this thesis is that the god/s named Kabeiros/Kabiros (plural Kabeiroi) whose were adoring as a myster belief in ancient Greek-Roman times. Accordingly, it was necessary to reserach the origin of the word Kabeiros and submitted different ideas. To put forth the characteristics and which cults influenced to Kabeiroi for considerations by the using inscriptions, votive offerings, coins and vase paintings. To understand clearly, it was necessary to explain that the sanctuaries and the buildings, also architectural progresses and their functions. Kabeiroi' s depictions which were not too much in ancient Greek-Roman art, classified by the iconographic way. The depictions without inscriptions, by the use analogous material which have inscriptions, were tried to find out and added to iconography. In the last chapter, Catalogue, all the depictions of Kabeiroi were brang up together and classified by the material and geographical distributions. m
Özet (Çeviri)