16. yüzyılda Osmanlı idaresinde Cidde
Jeddah under the Ottoman administration during the 16. century
  1. Tez No: 122856
  2. Yazar: TARIG MOHAMED NOUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
oz XVI. yüzyılda Osmanlı Devleti'nin Kızıldeniz sahillerine gelmesi, bu bölgeye gerçekten büyük yararlar getirmiştir. Özellikle Cidde bu imkanlardan çok fazla yararlanmıştır. Cidde, Osmanlı döneminden önce ve Osmanlı döneminde kutsal toprakların ana limanı ve kalesi durumunda idi. Osmanlı idaresi altındaki Cidde, mukaddes topraklar olan Mekke ve Medine için hem askerî hem de ekonomik ve dinî bakımından önemli bir rol oynamıştır. Cidde şehri ve limanının, Osmanlı taşra teşkilatında sancak adı altında önemli bir mevkii vardı. Böyle bir mevki, XVI. yüzyıl Osmanlı arşiv kaynaklarından daha iyi anlaşılmaktadır. ABSTRACT The coming of the Ottomans, to the Red sea and their establishment of control over it in the XVI. Century brought in fact real changes to the area and especially to Jeddah, the main port and fortress of the Muslims holy lands in the Red sea cost. During the period of Ottoman Administration, Jeddah played a significant military, economic and religious role in relation to the holy places in Mecca and Medine. The port city of Jeddah had an important place as a sancaklik within the provincial organization of the Ottoman Administration. This work has been based largely upon information gleaned from documents in the Ottoman Archives the most important source for the era. Ill
Özet (Çeviri)