Erzincan ili Merkez ilçe Günebakan Köyü'nde arazi kullanımı
A Land-use study in Günebakan village of Merkez district of Erzincan
  1. Tez No: 122855
  2. Yazar: HAYDAR KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAMİ GÖZENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
öz Bu çalışmada Erzincan İli Merkez İlçe Günebakan Köyü'ndeki arazi kullanımı ve araziden faydalanma faaliyetleri çeşitli yönleriyle ele alınarak, sorunları ortaya konulmuş ve bu sorunlara kısmen çözüm önerileri getirilmeye çalışılmıştır. Coğrafi şartların arazi kullanımı için yüksek bir potansiyel yarattığı fakat bu potansiyelin yeterince değerlendirilemediği yörede araziden yararlanma istenilen seviyeye ulaşılamamıştır. Doğup büyüdüğüm yer olan Erzincan'da merkez ilçesine bağlı olan Günebakan köyü babam ve dedelerimin yaşadığı bir kırsal yerleşim alanıdır. Köyde hayvancılık ile birlikte tarımsal faaliyetlerin yaygın olduğu görülmüştür. Çalışmamızda hazırladığımız tablo ve şekillerle köydeki tarımsal faaliyetler hakkında bilgi verilmeye çalışılmıştır. Arazi sahipleriyle görüşmeler yapılarak ekili-dikili arazinin dağlımı ve var olan sorunlar yerinde tespit edilmiştir. Yapılan çalışmada çözüm önerilerinin ışığında yörede araziden faydalanmanın geliştirilerek köyün ekonomik kalkınmasının sağlanması ve ülkemiz ekonomisine katkısının arttırılması amaçlanmıştır. ABSTRACT In this study, the various aspects and problems of land use in Günebakan village of Merkez distric of Erzincan were I and my grand fathers,weree born and lived investigated. Although the geographic conditions of the area are favourable for land use, it is not effectively applied. The village has vast and fertile land with the aid of altitude and climate. Cattle-dealing and agriculture are the most common activities in the village. The results of this study indicate the characteristics of trade and agriculture of the village. The distribution and problems of the agricultural lands were recognized by communications with the land-owners. The solutions for an improved land-use in the village were proposed. Düzeltilmiş Tez
Özet (Çeviri)