İnsan kaynakları yönetiminde yetkinliklerin kullanılması ve bankacılık sektöründe bir vaka araştırması
Competency-based human resource management and a case study in banking sector
- Tez No: 122857
- Danışmanlar: PROF.DR. CAVİDE UYARGİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Yetkinliler yaklaşımı, 1990'lı yıllardan bu yana insan kaynaklan uygulamalarında popüler hale gelen bir modeldir. Bu tezde öncelikle konunun kavramsal boyutu ele alınmış, Amerika ile Avrupa ülkelerinde aynı kavrama yüklenen farklı içeriklere dikkat çekilmiştir. İlerleyen bölümlerde konu, kavramsal çerçeveyi bütünler mahiyette insan kaynaklan uygulamaları açısından ayrıntılarıyla ele alınarak yetkinlik modeli ve oluşturulması şartları incelenmiştir. Teorik bölümün son aşamasında, yetkinliklerin seçme, yerleştirme, eğitim, kariyer planlama ve ücretleme gibi insan kaynakları süreçlerine uygulanma imkanları araştırılmıştır. Tezin uygulama bölümünde, bankacılık sektöründe faaliyet gösteren bir finans kuruluşunda, vizyon ve misyona bağlı olarak kurum personelinin sahip olması gereken yetkinlikler araştırılarak muhtelif pozisyonlar için yetkinlik modelleri tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Competency approach had been popular in HR experience since 1990s. In this thesis presentation of first all the conceptual dimension of the subject matter has been discussed and different contents attributed in America and Europe to the very same concept have been focused. In proceeding parts the matter has been studied in details with respect to applications in HR with an approach what complements the conceptual frame. The conditions of setting up a competency model and its conditions have been analyzed. At the end of the theoretical part there is a trial to apply the competencies to several process of HR like recruitment, placement, training, career planning, compensation etc of employees. In the application part of the study there is a quest for those competencies that should be possessed by the employees of a special finance house operating in banking sector, in line with the vision and mission of said company. Also there is a competency model designed for several positions in such a company.