Avrupa Birliği Hukukunda elektronik ticaret ve Türkiye'deki gelişmeler
Electronic commerce in European Union Law and developments in Turkey
  1. Tez No: 122862
  2. Yazar: BUKET ÖZTUNA COX
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENER AKYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Topluluğu Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
oz Bu tez çalışması ile, enformasyon teknolojilerindeki gelişmeye paralel olarak ve ekonomik faaliyetlerdeki köklü değişim ile ortaya çıkan, her geçen gün Avrupa Birliği (“Birlik”) ve dünya ülkeleri nezdindeki önemini artıran elektronik ortamda yapılan ve Elektronik Ticaret (“e-ticaret”) olarak adlandırılan faaliyetlerin, özellikle, 17 Temmuz 2000 tarihinde Avrupa Toplulukları Resmi Gazetesinde yayımlanarak yürürlüğe giren Bilgi Toplumu Hizmetlerinden, elektronik ticaretin yasal boyutlarını düzenleyen 8 Haziran 2000 tarihli 2000/31 EC Birlik Yönergesi (“Elektronik Ticaret Yönergesi”) ışığı altında incelemesi yapılmaktadır. Bu yolla, yönergenin“e-ticaretin iç pazarın dahili sınırlarına tabi olmaksızın uygun işleyişinin sağlanması”şeklindeki hedefi değerlendirilmektedir. Bu inceleme esnasında, Birliğin diğer e- ticaret düzenlemelerine de, Avrupa Birliği e- ticaret sisteminin anlaşılmasını sağlamak amacıyla ve sistemin bir parçası olmaları bağlamında değinilmiştir. Çalışmada, elektronik ticaretin tanımına, tarihçesine, dünya üzerindeki gelişimine, uluslararası ve bölgesel kuruluşlar nezdinde konu ile ilgili yapılmış çalışmalara yer verilmiştir. Birliğin, e-ticaret konusunda benimsediği sistemin anlaşılmasından sonra, konuya ilişkin ülkemizde yapılmış olan çalışmalar kısaca değerlendirilmiştir. Tüm bu incelemelerin ışığı altında, Avrupa Birliğinde ve ülkemizde elektronik ortamda yapılan faaliyetlerden beklenen yararın, en optimum düzeyde elde edilebilmesi ve elektronik pazarın sağlıklı oluşumu için alınması gerekli olacak tedbirler değerlendirme olarak sunulmuştur. Değerlendirmeler yapılırken amaçlanan, tek ve kesin cevaplar sunmaktan ziyade e-ticaretin, uygulama ve düzenlemelerini kendi içinde cevap alternatifleri olan bir sistematiğe oturtmaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis, activities made in the electronic environment known as Electronic Commerce (e-commerce), whose importance has arisen due to fundamental changes in economic activities, parallel developments in information technologies and increased daily use in the European Union (EU) and the world at large, are examined in the particular light of EU Directive 2000/3 1/EC. This directive pertains to certain legal aspects of information society services, in particular electronic commerce (“Electronic Commerce Directive”), accepted by the European Parliament on June 8, 2000 and published in the Official Journal of the European Communities on July 17, 2000. Thus, the Directive's aim“which consists of the provision of the proper functioning of e-commerce without being subject to the internal market's inner borders”is evaluated. During the examination, other EU e-commerce regulations have been reviewed on the basis of inclusion in the system and in order to ensure that the European Union's e-commerce system is understood. The definition and history of electronic commerce, the developments of electronic commerce on a worldwide basis, and related studies conducted by international and regional institutions have been indicated in this thesis. After reviewing the EU's e-commerce system, the work that has been, and is currently being done, regarding this subject in Turkey is examined and evaluated. In light of these examinations, the measurements to be made for the construction of a healthy electronic market and for receiving benefits from electronic commerce activities at the optimum level are explained. A goal of the evaluation has been to present the regulations and the implementation of e-commerce in a systematic fashion that contains alternative answers rather than indicates sole and exact answers. IV