Özel hastanelerde kurumsallaşma düzeyi ile algılanan örgüt kültürü arasındaki ilişkiyi ele alan bir araştırma
An Investigation on the relation between institutionalization levels for management and organizational culture in private hospitals
  1. Tez No: 122861
  2. Yazar: FERAY AYRAL ERYILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TANIL KILINÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, İşletme, Hospitals, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kuruluşlarında Yönetim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
öz Araştırmamızda kurumsallaşma düzeyi yüksek olan örgütlerin, daha güçlü bir örgüt kültürüne sahip oldukları varsayımından hareket edilerek, yönetsel açısından kurumsallaşma düzeyi ile örgüt kültürü arasındaki ilişki araştırılmıştır. Araştırmamız, İstanbul ilinde İstanbul Sağlık Müdürlüğü tarafından ruhsatlandırılmış özel hastaneler kapsamında hemşire ve doktorlar üzerinde yürütülmüştür. Yönetsel açıdan kurumsallaşma ve örgüt kültürü arasındaki ilişki Pearson Korelasyonu ile sınanmıştır ve t-testi(bağımsız gruplarda) ve bağımsız gruplarda varyans analizi ile ölçülmüştür. Sonuç olarak, özel hastanelerde kurumsallaşma düzeyi ile örgüt kültürü algıları arasında hipoteze paralel olarak bir ilişkinin var olduğunu belirtmek mümkündür. Planlama, örgütleme, yürütme, koordinasyon ve kontrol fonksiyonlarının uygulanma durumu ve düzeyi kurumun tüm çalışanları tarafından aynı ve güçlü olarak algılanırsa örgüt kültürünü de daha güçlü ve faydalı bir hale getirecektir. ABSTRACT The relation between institutionalization levels for management and organizational culture is investigated in the study. Our starting point was the hypothesis“Highly Institutionalized Organizations Have Strong Organizational Culture”. The study was conducted on physicians and nurses working in private hospitals that are licensed by Health Public Department of Istanbul.“Pearson Correlation Analysis”was used to find out the relation between institutionalization levels for management and organizational culture; °t tests“ and ”Variant Analysis" in independence groups were used for statistical analysis. As a result we found a relation between institutionalization and organizational culture in private hospitals in the city of Istanbul, in parallel with the hypothesis. The more managerial functions (planning, organization, execution, coordination, and control functions) are perceived and applied by the workers, the organizational culture will be more improved and became more powerful and beneficial. m
Özet (Çeviri)