I. Dünya Savaşının bir nedeni olarak denizlerde silahlanma
Naval arms race as a cause of the Ist World War
  1. Tez No: 122863
  2. Yazar: BURAK SAMİH GÜLBOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TOKTAMIŞ ATEŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 400
Özet
öz I. Dünya Savaşma giden süreç içinde dönemin büyük güçleri büyük bir silahlanma yansı içine girmişlerdir. Bu silahlanma yansırım nedenleri büyük güçler arasındaki güç politikasında hakim konuma yükselebilme çabasıydı. 19. Yüzyılın sonlarında silah teknolojisindeki büyük gelişme ile beraber devletler politik güçlerini arttırabümek için silahlanmaya başladılar. 20. Yüzyılın başından itibaren ise silahlanma yansı zirve noktaya ulaştı. Devletler arasındaki silahlanma yansının en önemli kulvan ise denizlerdeki silahlanmaydı. Bu tezin ana hareket motifi, I. Dünya Savaşı öncesinde devletlerin içine girdikleri denizlerdeki silahlanma çabalarını analiz ederek, denizlerdeki silahlanmanın I Dünya Savaşının başlangıcına ve gidişatına yarattığı etkileri incelemektir. Bu çalışmada takip edilecek yol, I. Dünya Savaşına katılmış olan büyük güçlerin donanmalarını ve donanma stratejilerini şekillendirmelerini, siyasi gelişmelerle ilişkilendirerek, incelemek ve karşılaştırmak olacaktır. Bu sayede savaşa giden süreçte büyük güçlerin arasındaki cepheleşmenin denizlerdeki silahlanma ile olan ilgisi tespit edilecektir. Çalışmanın temel amacı I. Dünya Savaşına giden süreçteki siyasal gelişmelere denizlerdeki rekabet açısından bir yaklaşım olarak katkı sağlamaktır. ABSTRACT Before Worl War I, the great powers were involved in a vast arms race. The main motive of this arms race was the desire to gain a dominant place in the power politics of that era. By the end of the 19th Century, the developments in the arms technology led the states to obtain more of these new armaments in order to gain more political power. The first decade of the 20th century marked the peak of the arms race. The most important front of this race was the naval arms race. The main motive of this doctoral thesis is to analyze the naval arms race before World War I and to observe its effects on the outbreak and the making of the war. The course of this study will be investigating and comparing of the attempts of the great powers to shape their fleets and their naval strategies and relating the inferences with the power politics of the era before World War I. This process will lead to the connection of the naval arms race and the confrontation of the great powers. The main concern of this study is to contribute a naval point of view to the process that had led to World War I. n
Özet (Çeviri)