Avrupa Birliği Hukukunda elektronik ticaret ve Türkiye'deki gelişmeler
Electronic commerce in European Law and developments in Turkey
  1. Tez No: 227931
  2. Yazar: FIRAT KESKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİHA BİLGE TANRIBİLİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Avrupa Birliği Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu tez çalışmasında, enformasyon teknolojilerindeki gelişmelere paralel olarak ortaya çıkan, küresel anlamda ülke ekonomilerini ve sosyal yaşam üzerinde büyük etkileri olan ?Elektronik Ticaret? kapsamındaki faaliyetler; elektronik ticaretin yasal boyutlarını düzenleyen Avrupa Birliği'nin 8 Haziran 2000 tarih ve 2000/31/EC sayılı Elektronik Ticaret Yönergesi ve Türk Hukukunda yer alan düzenlemeler ışığında incelenmiştir.Çalışmanın ilk bölümünde, konunun bütünlüğü açısından elektronik ticaretin tanımı yapılmış, kapsadığı ilişkiler açıklanmış, ekonomik ve sosyal etkileri üzerinde durulmuş, tarihçesi anlatılmış ve elektronik ticaretin gelişimi için uluslararası kuruluşlarda ve Türkiye'de yapılan çalışmalara yer verilmiştir. İkinci bölümde ise, elektronik ticaretin yasal altyapısı açısından büyük öneme sahip olan Avrupa Birliği'nin 2000/31/EC sayılı Elektronik Ticaret Yönergesi; 97/7/EC sayılı Mesafeli Sürüm Yoluyla Yapılan Sözleşmelerde Tüketicinin Korunması Yönergesi, 99/93/EC No'lu Elektronik İmza Yönergesi ve Türk Hukuku ile birlikte ele alınarak, ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the actions and activities within the scope of ?Electronic Commerce? - which has emerged in parallelism with the developments in information technologies and which globally has had an immense effect on countries economies and social life - is analyzed in the light of the the European Union 2000/31/EC Electronic Commerce Directive and the arrangements related with the ratification of this law in Turkey.In the first chapter of the thesis, in order to keep the integrity of the issue; the definition of the electronic commerce has been made, the related issues are stated, economic and social effects emphasized, the history explained and the practises that has been made by the Turkish and other international institutions given place. As for the second chapter, The Electronic Commerce Directive numbered 2000/31/EC of European Community who has the great important contributions in creating the legal infrastrucre of the electronic commerce; has been elaborately researched by handling with the Directive on the Protection of Consumers in Respect of Distance Contracts numbered 97/7/EC , Directive of the Electronic Signature numbered 99/93/EC and Turkish Law.