Türkiye'nin artan enerji talebi içerisinde Rusya Federasyonu'nun yeri ve önemi
The Role of the Russian federation played in inreacing energy demand of Turkey
  1. Tez No: 122864
  2. Yazar: RASİM HUSNUTDİNOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Politikası Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Türkiye'nin artan enerji talebi içerisinde Rusya Federasyonu 'nun yeri ve önemi adı taşıyan bu çalışma cümledeki ifadeyi bütünleştirmeye çalışmaktadır. Türkiye'nin enerji talebi hiç şüphesiz hızlı bir artış göstermektedir, yalnız sahip olduğu yer altı karbon kaynaklan bu talebin karşılanmasına yeterli olmamaktadır. Tahminlere göre Türkiye'nin elektrik enerjisi talebi yılda ortalama %7 artması beklenmektedir, 1990- 2000 arasında petrol tüketimi %46 civarında artmış ve bu trendin devam edeceği belirtilmektedir, doğalgaz tüketimi de 2010 yılına kadar ikiye katlanacaktır, linyit ve taşkömürü tüketimi de son on yılda %38 civarında artış gösterdiği için yine artması beklenmektedir. Dolayısıyla Türkiye hayati önem taşıyan enerji unsurunda yabancı ülkelerle işbirliği kurmak mecburiyetinde kalmaktadır. Türkiye'yi petrol, doğalgaz zengini bölgeler ve ülkeler kuşatmıştır fakat konumuzun gereği bunlar arasında hangisi en zengin, hangisi daha çok istikrarlı, güvenli ve bunlar arasında enerji piyasasında hangisi güçlü ve dolayısıyla söz sahibi diye mukayese edersek, Rusya Federasyonu'ndan başka bir ülke göstermek mümkün değildir. Rusya Federasyonu 'nun Türkiye'nin enerji sektörü geleceğinde önemli olduğunu kağıt üzerinde bir daha ifade etmek için çalışmanın ilk iki bölümünde her iki ülkenin de enerji sektörü tanıtılmış, bazı açılardan değerlendirilmiş ve yorumlar yapılmıştır. Bu bölümlerde konu akışına uygun olarak zaman zaman karşılaştırma amacıyla diğer ülkelerden de bahsedildiği gibi Rusya'nın dünyaca tanınmış Gazprom enerji devi hakkında da bilgi verilmiştir. Çalışmanın kaynağı daha çok 1990 sonrası verilerden oluşmaktadır. Çalışmada sık sık veri karşılaştırmaları yapılmıştır dünya enerji sektöründe aldıkları yere göre genelde Rusya verileri dünya sıralaması, Türkiye verileri de aldığı pay olarak ifade edilmiştir. Üçüncü bölümde Türkiye ve Rusya'nın enerji alanında gerçekleştirdiği ve potansiyel önemli ilişkilerinden bahsedilmiştir. Bu kapsamda iki ülke arasında gerçekleşmekte olan Mavi Akım projesine de geniş olarak yer verilmiştir. Aynı bölümün diğer yansında Rusya Türkiye arasındaki ilişkilerde önemli rol oynayan üçüncü ülkelere de değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Our study theme is“The Role of the Russian Federation Played In Increacing Energy Demand of Turkey”. There are not any doubts that Turkey's energy demand is increacing rapidly, because of its great population and dynamic, enlarging economy. According to official statistics and forecasts by the 2010 Turkey's demand for electricity will grow aproximately 7 % in each year, natural gas consumption figures are doubling, in last ten years oil demand have increased 46 %, moreover lignite and coal consumption is nearly 38 %. It is the fact that Turkey does not have enough energy resources such as oil and natural gas, therefore it needs to establish various relations with other countries to find resourses and to meet its energy necessities in the future. That is to say, Turkey have rich neighbours in energyre sources such as Russia, Iran, Irak, Azerbaycan and Turkmenistan. But as we consider a few facts such that the strength in international energy market, the stabilization and the security of a country it will lead us to one conclusion, to the Russian Federation. Therefore there are any compares in such viewing. In first part of study we tried to explain, clarify some situations and figures in energy sector of Turkey and have done drawn the evaluations of Russian energy sector in second part of the study. In this parts according to flow of subject have done comapares beetween another countries of world. In last section of the study we have writed about direct relations between energy sectors of Russia and Turkey, also have mentioned broadly about largest project Blue Stream. Adding to this all study includes some regional questions and short evaluations about other countries that have consequential role in Russian Turkish energy relations. Russia is important not only for Turkish energy sector it also has a big importance and strong effect in world energy market too. IV