Türkmenistan'dan eğitim ve öğretim amacıyla İstanbul iline gelen öğrencilerin dil-kültür-uyum sorunları ve çözüm teklifleri
Language-kultur-and adaptation problems and solution offers for the students who came for education and intstruction from Turkmenistan to İstanbul
  1. Tez No: 122865
  2. Yazar: NAİL ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yeni Türk Cumhuriyetlerinin Çalışma Sorunları ve Sosyo Ekonomik Yapısı ABD
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
ÖZET Bu çalışma dört ana bölümden meydana gelmiştir. Birinci bölümde, Türkmenistan'ın siyasi - sosyal ve tarihi yapısı hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde, Türkmenistan' dan eğitim ve öğretim amacıyla Türkiye'ye ve özellikle İstanbul'a 1992 - 2001 yılları arasında gelen Türkmenistanlı öğrencilerin demografik yapıları tablolar ve grafikler ile ifade edilmiştir. Üçüncü bölümde, araştırma sahasında elde edilen verilerin yorum ve analizleri yapılmıştır. Dördüncü ve sonuç bölümünde ise araştırma sonuçları genel bir değerlendirmeden geçirilerek sonuç ve çözüm önerileri dile getirilmiştir. ABSTRACT This study is divided into four basic chapters. ' In the first chapter information is given about political- social and historical structure of Turkmenistan. Second chapter contains demographic information about the students who came from Turkmenistan to Istanbul between 1992-2002. ) In the third chapter, analyses and comments were given about the subject matter. Forth chapter and result section are devoted to study's results and suggestions.
Özet (Çeviri)