Mehmet Saffet Engin Arın yaşamı, eserleri, düşünceleri ve Türk sosyolojisine katkıları
Mehmet Saffet Engin Arın who history, study, perspectives and collaborate of Turk sociologoy
  1. Tez No: 122866
  2. Yazar: SEHER KAŞKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KORKUT TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
oz Bu çalışma, Türkiye Cumhuriyetini kuran inkılapçı kadrolar arasında yer alan ve başta tarih, dil, antropoloji, toplumbilim ve mitoloji olmak üzere birçok alanda araştırmaları bulunan Mehmet Saffet Engin ARIN'ın yaşamı ve eserlerini konu almaktadır. Bir yandan eserlerinde, Türkçülük, milliyetçilik, batılılaşma ve siyasal sistemler hakkındaki görüşlerini batılı sosyologların kuramları çerçevesinde yorumlayan ARIN'ın temel düşüncelerini ele alınırken, diğer yandan bu düşüncelerin dönemin genel ideolojisini ne ölçüde yansıttığı ve zaman içerisinde nasıl bir değişim süreci izlediği sorularının yanıtlarına da yanıt aranmıştır. Kısacası, dönemin unutulmaya yüz tutmuş bir aydınının yaklaşımına ışık tutan biyografik bir çalışmadan yola çıkılarak, Kemalist ideolojinin tarih, toplum ve dil tezleri aracılığıyla genç Türkiye Cumhuriyeti'nin temel felsefelerinin sosyolojik bir analizinin yapılmaya çalışıldığını söyleyebiliriz. *** ABSTRACT This study concerns about the life and views of Mehmet Saffet Engin ARIN who belongs to revolutionnary team founding Turkish Republic and who has a lot of studies on several topics such as history, philology, antropology, sociology and mythology. Trying to handle his essential thoughts on nationalism, Turkism, westernisation and political systems, interpreted with western sociologists' theories, on the other hand, It is questionned to what extend these toughts reflect general ideology of that period. In brief, starting with a biografical research illuminatig the approach of an intellectual somehow forgotten today, the essential philosophies of young Turkish Republic are sociologically analysed through lingustic, society and history hypothesis of Kemalist ideology
Özet (Çeviri)