Soğuk savaş sorasında İran'ın dış politikaları
The Foreign policy of Iran after the cold war era
  1. Tez No: 122867
  2. Yazar: YALÇIN SARIKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN METİN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 248
Özet
245 ÖZET Bu çalışmada, İran İslam Cumhuriyeti'nin 1989 yılında günümüze; takipettiği dış politika incelenmiştir. Tezin kavramsal çerçevesi kapsamında, Giriş Bölümü'nde;“İran”ve“Soğuk Savaş”kavramları ele alınıp değerlendirilmiştir. İncelenen dönem 1989'dan itibaren başlamakta ise de, İran'ın devrimden sonra kazandığı nitelik, yeni Cumhuriyetin dünyaya ve uluslararası ilişkilere bakışı ve 1989 öncesinde İran'ın dış politikasının bulunduğu çevrenin genel özellikleri de sunulmuştur. Tezin birinci bölümünde İran'ın dış politikasına etki eden unsurlar tahlil edilmiş, bu kapsamda İran'ın fiziki çevresi ve coğrafi konumu, nüfusu ve etnik yapısı, devletinin ve hükümetinin niteliği, silahlı kuvvetleri ve askeri kapasitesi, ekonomisi ve kamuoyu ayrı ayrı değerlendirilmiştir. İkinci bölümde İran'ın 1989'dan sonraki Cumhurbaşkanları olan Rafsancani ve Hatemi'nin takip ettikleri dış politikalar iki ayrı kısım halinde, benzer iskeletlerde değerlendirilmiştir. Bu bölümde bölgesel analiz düzeyine bağlı kalınmaya çalışılmıştır. Bu bölümde ayrıca, İran'ın dış politikasının genel bir değerlendirilmesi yapılmakta ve geleceğe dönük, projeksiyon içerikli tahmin ve değerlendirmelerde bulunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
246 SUMMARY In this study, the foreign policy of Islamic Republic of Iran is examined. Under the context of the conceptual framework of the thesis, in the“Introduction”chapter, the concepts of“Iran”and“Cold War”are discussed and considered. Although the era considered begins with 1989, the characteristics of revolutionary Iran, the view of the new republic towards international relations, regional politics and World politics as a whole, and the main circumstances of Iran's political environment before 1989 were also considered. In the first chapter of the study, the affecting elements of the foreign policy of Iran are analyzed, in that extent, the physical environment and geographical situation, demographic and ethnic structure, the characteristics and specialities of the State and government, armed forces and military capability, economy and public opinion of Iran were reassessed. In the second chapter, the foreign policies pursued by Rafsanjani and Khatami, who became the presidents of the country after 1989 continually, examined seperately but along with similar scalas. In this chapter, the regional analyzing method is applied. Also in this chapter of the study, a general assessment of the Iranian Foreign Policy was made; and for future, projectional estimates and interpretations are developed.