Basın etiği kapsamında gizli kamera kullanımı ve habercilik
Understanding hidden camera and journalism over press ethics
  1. Tez No: 122870
  2. Yazar: SUAT KARABIYIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN GÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 320
Özet
Günlük yaşamda önemli bir yeri olan haber, toplumun bireyleri için vazgeçilmez nitelikte bir unsurdur. Habersiz yaşamak mümkün değildir ve insanların temel haklarından birisi de haber alabilmektir. Haberler genellikle her meslekte olduğu gibi gazetecilik mesleğinde de var olagelen ahlaki ilkelere uygun yöntemlerle doğrudan kaynaklarından elde ediliyor. Bazen de meslek etiğine uygun olup olmadığı tartışılan yöntemlerle ve dolaylı kaynaklardan elde edilir. Gazetecilerin“kamu yaran”ilkesinden yola çıkarak verdiği haberler, bazen etik ve hukuki açıdan tartışmalara yol açacak yöntemler kullanılarak toplanıyor. Etik ve hukuk açısından tartışma yaratan bu yöntemlerin başında gizli çekimler geliyor. Habere konu olanların eylem, söz ve faaliyetlerinin kendisinden izin alınmadan kaydedildiğinden haberi olmayabiliyor. Bu gizli çekim, kişinin bazen özel yaşamında, bazen kamusal yaşama açılan alanda gerçekleştirilebiliyor. Araştırmacı gazetecilerin çoğu haber malzemesi toplarken özellikle yönetim kurumlarındaki yozlaşma ve yolsuzluklarla ilgileniyorlarsa, mesleki davranış kurallarını ihlal etmeye çok yaklaşıyorlar. Özellikle“üstün kamu yararı”adına araştırmacı gazetecilik yapmaya çalışan bazı kişiler, medyanın içinde bir alev gibi büyüyen bu gizli çekim tartışmalarına kulaklarını tıkayıp, herhangi bir olayı ortaya çıkarabilmek adına konu mankenleri kullanmaktadırlar.Habere konu olan kişilerin eylemleri ahlaki ve yasal değilse bunların yaptıklarını sergilemek için aldatıcı bir yöntem kullanılmamalıdır. Mahremiyet hakkının bulunduğu, ama bu hakkın kamu yararı adına belirli koşullarda aşılabileceği ifade edilir. Buna göre belirli koşullarda mahremiyete tecavüz yapıldığı kabul edilir, ama bu tecavüz daha büyük yararlar adına meşrulaştırılır. Türkiye'de de kamu yararı adına gizli çekimler yapılmaktadır. Gizli çekimler haber değeri olan, güncel ve kamunun ilgisini çeken konularda üstün kamu menfaati adına yapılabilir ancak bu çekimlerin bir çoğunda sözü edilen unsurlar olmakla birlikte etik olarak aykırı yöntemler kullanılmaktadır. Bunların başında konu mankeni kullanılması gelmektedir. Bunun yanında gizli kameralarla donatılmış birilerinin de adete suçun yeniden işlenmesini sağlamak üzere kullanıldığı görülmektedir. Bunların sonucunda, ölümler, intihar teşebbüsleri olmaktadır. Ölümlerin, intihar teşebbüslerinin nedeni ise suçu bir suç yöntemiyle belirlemeye çalışmaktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY News has got an important position in daily life of individuals of the society is an essential element. It is not possible to live without news and it is one of the human right getting news, it is like the other professions, in the professions of journalism, news are obtained from directly from the sources of information by means of methods in accordance with journalism ethical principles. Sometimes they are obtained by indirect methods disputed (disscussed) whether it is in accordance with (or suitable to) ethics or not. News published (announced) by journalists based on the principle of“public interest”, sometimes are gathered (acquired) by means of controversial methods that lead to discussions and disputes in ethical and legal point of view. The subject of the news, that is to say, people, may not have any information that his / her actions, sayings or activities recorded without his / her permission. These hidden camera recordings may be made sometimes in his / her private life and sometimes in his / her life open to public (society). If most of the investigating journalists in gathering information are especially interested in degeneration (deterioration) and corruption in public institutions, then they are getting very close to violate professional ethical principles. Some of the investigating journalists, especially in behalf of the“high public interest”, use a mannequin in order to bring in to light an event or happening by not paying attention to the disputes growing as a flame in media for hidden camera recordings. If the actions (behaviours) of the people who are the subject of the news, are not in accordance with ethical and legal codes (principles), it shouldn't be used any deceptive or tricky methods when presenting or announcing them. It is stated that, there is right of privacy, but in certain circumstances“public interest”goes beyond right of privacy. Therefore it is accepted that violation of privacy exists in some circumstances and this violation is legitimized in the name of“greater public interest”. In Turkey, hidden camera recordings are benefited in the name of“public interest”. These recordings can be made in the name of public interest such as in the matters have got an importance as news and actuality and in the matters attracting public interest Although most of hidden camera recordings have got these elements (specialities) in them, methods are not suited to ethics are used in them too. 310One of these kind of methods is the use of mannequins. In addition to this, it js seen that some people equipped with hidden cameras are also used (benefited) as if providing the committement of the crime again. As a result of this, we see that there are attempts for suicide and death. In these circumstances, the reason of the suicide or the death is the trial and effort of defining the crime by means of a method of crime. 311