Vergi teşvik önlemleri
Tax incentives
  1. Tez No: 122876
  2. Yazar: NAHİT GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAHİN AKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
ÖZET Ekonomik literatürde teşvik kavramı, belirli ekonomik faaliyetlerin diğerlerine oranla daha fazla ve hızlı gelişmesini sağlamak amacıyla, kamu tarafından çeşitli yöntemlerle verilen maddi ve / veya gayri maddi destek, yardım ve özendirme olarak tanımlanır. Teşviklerin temel amacı, kıt kaynakların ülke ekonomisi açısından, daha yararlı olduğu kabul edilen alanlara yönlendirilmesidir. Bu amacın en önemli araçlarından birisi de vergi teşvikleri uygulamasıdır. Teşvikler, ekonomik kalkınmanın gerçekleştirilmesi, yatırımların sektörler ve bölgeler itibariyle dengeli dağılımının sağlanması, ihracatın arttırılması gibi ekonomik gerekçelerle uygulanmaktadır. Ülkemizde de aynı gerekçelerle yatırımları, ihracatı, kurumlaşmayı, bölgesel gelişmeyi ve yeni teknoloji kullanımına yönelik vergi teşvik önlemleri uygulanmaktadır. Bu teşvik önlemleri; çeşitli indirim, istisna ve ertelemelerden oluşmaktadır. Görünüşte vergi teşvikleri nedeniyle devlet, gelir kaybına uğramaktadır. Gerçekte ise, amaca uygun, rasyonel ve selektif bir plan dahilinde uygulanan teşvikler tasarrufların verimli yatırımlara kanalize edilmesini, üretim ve verimlilik artışını, çalışma ve iş alanlarının genişlemesini sağlayarak, gelir kaybını fazlasıyla telafi etmektedir. ABSTRACT As an economic term incentive policy is defined the stimulatory measures aimies to make certain economic activities or regions develop more and quicker than others.Some of these measures are public investment greats investment tax credit,import duty exemption and accelerated depreciation. The main purpose of these measures is to make the scarce sources directed efficiently to certain fields than are thought to be beneficiary from economical and sociel point of view. One of the incentive policy tools is tax incentives. Tax incentive schemes are applied in order to realize rapid economic development to achieve the balanced allocation of investments in sectors and geographic regions to increase export and e.t.c. In Turkey these tax concessions have been granted by laws and other legal measurements, tax credits, tax exemptions, tax deductions and tax postponements are some of the parts of tax incentive schemes. From the point of view of an outsider it might seem that goverments suffer revenue loss because of tax the incentives. But in fact, rational well-organized and target planned tax incentives out weigh the loss of revenue via developing less developed regions and profitable investments, increasing gross domestic product and productivity, decreasing unemployment. III
Özet (Çeviri)