İşsizlik sigortası ve Türkiye uygulaması
Unemployment insurance and Turkey practive
- Tez No: 122877
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT MURAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sigortacılık, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Insurance, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
oz Ekonomik ve toplumsal etkilerinin yanında bireysel yıkımları da beraberinde getiren işsizlik tehlikesine karşı alınan ekonomik politikaların yanında, bunun meydana getirdiği olumsuz sonuçlarını gidermek için uygulanan sosyal güvenlik tedbirlerinden birisini oluşturan işsizlik sigortası, bireyin uğramış olduğu gelir kaybını kısmen de olsa telafi amacı gütmektedir. Ülkemiz de işsizliğin tazminine yönelik uygulanan işsizlik sigortası ile ilgili çalışmalar 1950'li yıllardan itibaren başlamasına rağmen ve bu konuda bir çok kanun tasarısı yapılmasına rağmen, ancak 1999 yılın da kanunlaşmış ve 01.06.2000 tarihi itibari ile uygulamaya geçmiştir. İlk defa sosyal güvenlik sistemine girmesinin de etkisi ile bir takım eleştirileri de beraberinde getiren işsizlik sigortasının uygulama sürecinde bu eksikliklerin giderilebileceği umulmaktadır. ABSTRACT Political solutions were taken against unemployment threat which causes individual corruptions besides its economical and sociological effects. Unemployment insurance, one of the social security precautions, has accured as a result of these political solutions whose aim is to minimize the loss in the incomes of individuals. Although the first studies related to unemployment insurance started in the 1950's and many draft locus were made about this topic, unemployment insurance law was accepted in 1999 and has been implemented since first of June, 2000. As a result of its acceptance to social security system, unemployment insurance law was exposed to a lot of criticism. İt is hoped that during the implementation era deficiencies in the law will be remorued.
Özet (Çeviri)
OISSOZ İnsanlar, varoluşları ile birlikte, bu varlıklarının devamını sağlamak için gerekli olan maddi ve manevi ihtiyaçları temin etmek için bir takım özverilerde bulunmak durumundadır. Bu özveri genellikle emeğini ihtiyaçların temine yöneltmek şeklinde olmaktadır. İşte insanların emeklerinin bedeli olarak belli bir karşılık elde etmektedirler. İnsanlar çeşitli nedenlerle bu karşılığı temin edemedikleri zaman hayatının idamesi için gerekli ihtiyaçları gideremediği için, önce kendini daha sonra da bakmakla yükümlü olduğu kişileri içine alan sorunlarla karşılaşmaktadır. Hayatının devamını sağlamak veya daha iyi bir yaşam mücadelesi ve yüksek refah düzeyi için önce bireysel düzeyde başlayan mücadele daha sonrada toplumsal mücadeleler şeklinde kendini göstermektedir. İnsanların bu mücadele ve uğraşlarına esas teşkil eden sorunun kavramsal karşılığı işsizliktir. İşsizliğin bireysel etkileri yanında toplumsal ve ekonomik düzeyde meydana getirdiği etkiler, devletleri de bununla mücadeleye zorunlu kılmıştır. Ulusal düzeyde başlayan bu mücadele arayışları, dahr» sonra uluslararası platforma taşınmış ve küreselleşen dünyanın ortak sorunu artık ortak bir sorun halini almış bu sorunun giderilmesi için uluslarası alanda faaliyetlerde bulunmak üzere uluslararası örgütlenme yoluna gidilmiştir. Tüm bu çabalann sonucu oluşturulan mücadele yöntemlerinden birini oluşturan işsizlik sigortası, kişinin kendisi ve bakmakla yükümlü olduğu kimselerin geçimini temin etmek için gerekli ücretten işszilik nedeni ile yoksun kalması halinde kısmen de olsa bir gelir temini sağlamayı amaçlamaktadır. İşsizlikle mücadelirfîn bir yönünü oluşturan ve artık günümüz de çağdaş dünyanın en önemli yönelimi halini alan işsizlik sigortası, gerekli olup olmadığı yönünde yapılan çalışma ve tartışmalar ışığında Türkiye'de ki karşılığını ancak, 1999 yılında bulmuştur. ILO'nun 102 sayılı Sosyal Güvenliğin Asgari Standartlarında yerini alan işsizlik sigortasının Anayasamızdaki karşılığını ise Sosyal ve Ekonomik Haklar ve iv