Mardin kent çalışması
Study of Mardin city
  1. Tez No: 122886
  2. Yazar: MEHMET GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT SERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beşeri ve İktisadi Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZ Bu çalışma Mardin'in kent yapısının, fiziki ve beşeri açıdan incelenmesine yöneliktir. Bir kültür ve tarih kenti olan Mardin'in coğrafi özelliklerinin yanı sıra tarihi dokusu da tez kapsamında incelenmiştir. Kentin coğrafi mevkii ve yakın çevresinin coğrafî özellikleri, beşeri özellikleri ( nüfus, yerleşme ) iktisadi faaliyetleri, başlıca fonksiyonları, tarihi değerleri ve turizm özellikleri tez çalışması içerisinde ele alınan başlıca konulardır. Bu çalışmalar esnasında gezi, gözleme dayanan araştırma ve incelemeler yapılmıştır. Ayrıca Valilik, Belediye ve diğer idari birimlerin kaynaklarından istifade edilmiştir. Kentin kültürel ve tarihi dokusunun korunmasına yönelik çalışmalar ve mevcut sorunların ( sağlık, eğitim, ulaşım, altyapı ) aşılması için alınması gerekli tedbirler ve öneriler sonuç bölümünde sunulmuştur. Bununla birlikte Mardin Kentsel Rehabilitasyon Projesinin kente kazandıracağı değişimler de bu bölümde ele alınan bir diğer önemli konudur. Yapılan çalışmanın Mardin'in tanıtılması ve sorunlarının aşılmasına katkıda bulunacağı ümit edilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study examine construction of Mardin according to physical and social. Historical construction as well as geographical characteristics of Mardin which is cultural and historical city are examiried. Geographical position of city and geographical characteristics of surroundings, social characteristics (population, accommodation), economical activities, primary functions, historical valves, tourism facilities are covered. During this study, researches and investigation based on travels and observations are made. Furthermore, resource of governor's, municipality and other administrative units are used. Studies for protection of cultural and historical structure of the city and necessary precautions and proposals to overcome current problems (health, education, transportation substructure) are offered in the conclusion chapter. Moreover, profits of Urban Rehabilitation Project of Mardin are covered. It is supposed that, this study will provide improvement in publicity of Mardin and overcoming problems.