Sovyet kaynaklarına göre Türk-Sovyet münasebetleri (1925-1945)
- Tez No: 122889
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SARAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 373
Özet
ÖZET The gigantic geography of Soviet Union and its composition of various nations and peoples forced it to give“adequate”interest towards its neighbors. In this sense, the current research evaluates the policy of Soviet Union conducted to Turkey during 1925-1945 years. The research tries to make clear political and cultural activities in the frame of the policy of Soviet Union to put Turkey under its sphere of influence. Apart from this, Moscow was worry regarding Turkey's relative connections with the compatriots in the USSR. Moscow had always took into account the possibility that Western states could use Turkey in order to destroy or weaken the USSR. One of the actual reasons to claim some territories from Turkey was to separate her from the relative countries. During and after the World Economic Crisis (1929-1934), the opposite approaches of Western countries regard to the USSR and also increasing Japanese threat in Far East made troubles to Soviet Union. However, at the same period as a result of Soviet-Turkish rapprochement, the former, to some extent, gave support to the latter. During the World War II, Turkish-Soviet relations were mostly formed under the international conditions. Sovyetlerin büyük coğrafyası ve bünyesinin çeşitli ırk ve milletlerden oluşması onu komşularına karşı gereken“ilgiyi”göstermeye mecbur etmiştir. Araştırmada Sovyetlerin Türkiye'ye karşı 1925-1945 yıllar arasında takip etmiş olduğu siyaset bu çerçevede değerlendirilmiştir. Sovyetlerin Türkiye'yi kendi tesiri altına alabilmek için siyasi ve kültür alanındaki faaliyetleri belgelerle ortaya konulmaya çalışılmıştır. Türkiye'nin Sovyetler Birliğindeki soydaşlarla olan akrabalık bağlan Moskova'yı çok endişelendirmiştir. Moskova, Batı devletlerinin SSCB'yi yıkmada veya zayıf düşürmede Türkiye'yi kullanmaları ihtimalini hiçbir zaman gözden uzak tutmamıştır. Ayrıca Moskova'nın Türkiye'den toprak taleplerinin bir gayesi de onu akraba memleketlerden koparmaktır. Dünya ekonomik krizi (1929-1934) yılları ve sonrasında Batı ülkelerinin SSCB'ye karşı tavır almaları ve Uzak Doğuda artan Japon tehlikesi SSCB'nin durumunu zora sokmuştur. Fakat aynı dönemde Sovyet-Türk yakınlaşması neticesinde, Sovyetler Türkiye'ye bazı iktisadi yardımlarda bulunmuştur. II. Dünya Savaşı yıllarında Türkiye-Sovyetler Birliği ilişkileri daha ziyade uluslar arası şartlara göre şekillenmiştir. uı
Özet (Çeviri)