Evden çalışma yöntemi ve bu çalışma yönteminin bir bankanın iç denetim sisteminde alternatif bir çalışma yöntemi olarak uygulanabilirliğine yönelik bir araştırma
A Research for utilizing the method of telecommuting as an alternative work arrangement in the internal audit process of the banking sector
  1. Tez No: 122888
  2. Yazar: BARIŞ ERSİN GÜLCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET CEVAT ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
“Evden çalışma”terimi, çalışanların evlerinden, işyerleri ile modem hatlı bilgisayar, faks makinesi, elektronik posta gibi teknolojileri kullanarak iletişim kurdukları iş düzenlemeleri anlamına gelmektedir. Yöntem, çalışanların değişen ihtiyaçlarını karşılaması bakımından diğer alternatif çalışma biçimlerine göre daha büyük üstünlükler içermektedir. Özellikle teknolojinin yaşantımızdaki uygulama alanının genişlemesi, evden çalışma yönteminin daha çok kişi tarafından kullanılabilmesini sağlamıştır. Yaptığımız araştırmada, bu yöntemin banka iç denetim sistemi çalışanlarınca da uygulanabileceği saptanmıştır. Böyle bir uygulamanın, denetim elemanlarının profilleri ve yerine getirdikleri görevler açısından uygun olduğu ve bazı yararlar içerdiği tespit edilmiştir. ABSTRACT The term“telecommuting”generally describes a work arrangement in which employees work in their homes and“commute”to their offices through the use of such technologies as computers, modems, fax machines and electronic mail. It obviously has much more benefits than other alternative work arrangements, especially in meeting rapidly changing employee needs. As computer technologies evolved to the point at which personel computers were capable of being electronically linked to offices, telecommuting has been possible on a large scale basis. In this search, we determined that, telecommuting is also applicable in a local bank's internal audit system as an alternative auditing tool. We also noted that such an application is suitable for auditors' profiles as well as the duties they perform.
Özet (Çeviri)