Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası para politikaları değişikliklerinin döviz kuru volatilitesine etkisi: ARCH yaklaşımı
Shifts in monetary policies of TC Central Bank and exchange rate volatility: An ARCH model
  1. Tez No: 122890
  2. Yazar: GÜLCAY TUNA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 253
Özet
ÖZ: 1980'li yıllardan itibaren Türkiye, ekonomisinin iyileştirilmesi ve ekonomik büyümesine yönelik olarak mali piyasalarda liberalleşme politikasını benimsemiş, 2001 yılma dek bu yönde hızlı adımlar atmıştır. Ancak, bunun yanısıra, TCMB para politikalarında sürekli olarak döviz kurunu bir politika aracı olarak kullanmış hatta para politikalarında sık sık değişiklikler yapmıştır. Böyle bir uygulamanın ise Merkez Bankasının amacını olumsuz yönde etkileyerek politika uygulamarında sorunlar yaratacağı düşünülmektedir. Nitekim, dönem süresince TCMB bir yandan döviz kuruna müdahaleler ile kur dalgalanmalarını minimize etmek istemiş, diğer yandan finans piyasalarına getirilen libarelleşme ile piyasalarda güven- ve istikrar sağlayarak makroekonomik hedeflerine ulaşmayı planlamıştır. Ancak bu yönde gerçekleştirilen uygulamaların başarılı olmadığı düşünülerek bu çalışmada sorunun ampirik olarak irdelenmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda, farklı para politikalarının döviz piyasasına yansıyarak ekonomiyi ne yönde etkilediği araştırılmıştır. Bunun için TL/US$ hareketlerinin TCMB para politikalarından ne derece etkilendiği merkez bankası para politikalarındaki değişiklikleri içeren ARCH modeli uygulanması ile analiz edilmiştir. Elde edilen tahmin sonuçlarına göre TCMB'nm söz konusu uygulamasının TL/US$ kuru varayansını etkilediği bunun da piyasalarda güvensizliğe yol açarak temel hedeflerine ulaşamamsında rol oynadığı ortaya çıkmıştır. Bu bilgi ışığında, 2001 döneminden itibaren TCMB'nın dalgalı kur sistemini benimsemesine rağmen söz konusu uygulamadan vaz geçmesi sonucunda döviz kuru volatilitesinin azalarak ekonominin daha istikrarlı bir yapıya kavuşacağı görüşüne varılmıştır. m
Özet (Çeviri)
Abstract: Since 1980' s, a financial liberalization policy was adopted with the intention of achieving a long-run economic improvement and a sustainable economic growth in Turkey. To this end, many major legal actions had been successfully undertaken till the year of 2001. However. TC Central bank continued to intervene the foreign exchange market using foreign exchange as a policy tool undertaking shifts in its policy regimes. The magnitude of intervention to preveny large changes in exchange rates are believed to adversely influence the ultimate goal of the monetary policies of the authorities. Within this framework, the aim of this study is to provide an empirical analysis of the effects of shifts in monetary policy regimes of the TCCB on the volatility of the nominal TL/US$ exchange rate within ARCH context. The findings have two important implications. First, the frequent changes in monetary polices significantly affects the variance of the nominal exchange rate. Second, the changes in unconditional variance adversely affects the market expectations leading to failure of the TCCB in its policies. IV