Haliç çevresinin turizm coğrafyası
Tourism geography of the Golden Horn and its around
  1. Tez No: 122891
  2. Yazar: CENGİZ KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SUNA DOĞANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Turizm, Geography, Tourism
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
oz Tarih boyunca, İstanbul'un sosyal, kültürel ve manevi hayatında ayrı bir önemi olan Haliç ve yakın çevresinin; barındırdığı doğal ve kültürel değerler ile son yıllarda Haliç'te yürütülen çalışmaların turizm faaliyetlerine ve gelişimine etkileri bu çalışmanın ana konusunu teşkil etmektedir. Çalışma süresince; bölgede yer alan doğal ve kültürel değerlerle ilgili geniş bir literatür çalışması yapılarak, bu değerlerin geçmişteki ve günümüzdeki durumu ortaya konulmuştur. Bölgenin kültürel hayatında önemli bir rolü olan, inanç turizmine konu; bir çok cami, kilise, sinagog, türbe, ve tarihi yapı yerinde incelenmiş, bunlar hakkında detaylı bilgiler sağlanmıştır. Ayrıca bölgede cereyan eden tarihi ve dini olayların turizm faaliyetleri ile ilişkileri tespit edilmiştir. Haliç çevresinde yer alan tarihi yerleşim birimlerinin oluşumu, tarihsel süreç içerisindeki gelişimi de bu çalışma kapsamında ele alınmıştır. Diğer taraftan; Haliç'teki dönüşüm projeleri çerçevesinde, bölgedeki kültür turizmini artıracak, halen yapım aşamasında olan tesisler ile faaliyet gösterecekleri alanlar yapım yerlerinde incelenmiştir. Bölgede yapılan araştırmalar 300 adet fotoğraf ile desteklenmiş ve bölgenin son durumu hakkında zengin bir fotoğraf arşivi oluşturulmuştur. Bunun yanı sıra son bölümde bölgedeki turizmin geliştirilmesine yönelik önerilere yer verilmiştir. Bu çalışma ile bölgede turizm olgusunun çok yönlü geliştiği; Haliç çevresinin zengin doğal ve kültürel özellikleriyle önümüzdeki birkaç yıl içerisinde büyük bir turizm vadisi olacağı sonucuna varılmıştır. ABSTRACT During the history, Golden Horn and its closest areas exclusively have an important position in social, cultural, and spiritual life of Istanbul, and contain the natural and cultural values. So, it was determined what the effects of these values and some studies carried out in these area recently to the facilities and develeopment of the Golden Horn tourism are. It was carried out the wide literature study concerning the natural and cultural values in this- area, and the present and the past conditions of these values were revealed. Many mosques, churches, sinagogs, tombs, and historical buildings being a subject of religious tourism playing an vital role in cultural life of this area were investigated, and obtained some detailed knowledges about these places. Also, it was determined the relationships between the tourism facilities and historical-religious events occuring in the area. The formation and development of historical dwelling places around Golden Horn were also investigated in this study. Furthermore, in the reconstruction projects framework in Golden Horn, it was investigated the complexes, especially in their construction places, currently being built and increasing the cultural tourism, and their facility areas. During the study period, the investigations carried out in this area were illustrated by 300 photos, so it was collected a wide photo albüme about the recent condition of this area. In addition, it was also presented in the last chapter about the development of tourism in this area. As a result, it was concluded that Golden Horn where the phenomenon of tourism are developing and its around with rich natural and cultural aspects will be a very big touristic valley in the next several years. iii
Özet (Çeviri)