Ohri gölü (Makedonya) ve yakın çevresinin turizm potansiyeli
Touri̇sm potenti̇al of Ohrid lake and its close surroundi̇ng
- Tez No: 427545
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. HALİL KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Turizm, Geography, Tourism
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dünyası Coğrafyası Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmada, Makedonya'nın güneybatı kesiminde yer alan Ohri Gölü ve yakın çevresinin turizm potansiyeli üzerinde durulmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde genel olarak Makedonya turizmine değinilmekte ve ülke, turizm bölgeleri ile turizm çekicilikleri açısından değerlendirilmektedir. İkinci bölümde ise ağırlıklı olarak Ohri Gölü ve çevresinin turizm potansiyelinden bahsedilmektedir. Ohri Gölü ve çevresi, Makedonya'nın görülmesi gereken en güzel kesimlerinden birini oluşturmaktadır. Birçok endemik ve relikt türdeki bitki ve hayvanı bünyesinde barındıran Ohri Gölü, Avrupa'nın en eski ve en derin göllerinden biridir. Benzersiz bir güzelliğe sahip olan göl, 1979 yılında UNESCO tarafından Dünya Miras Listesi'ne dahil edilmiştir. Bir yıl sonra, gölün kuzeydoğu kıyısında konumlanan Ohri şehri de Dünya Miras Listesi'ne eklenmiştir. Gölün kuzey kıyısında yer alan Struga şehri ve Ohri, Makedonya'nın iki önemli turizm merkezi durumundadır. Ohri, göl kıyısındaki konumu ile birlikte çok sayıda tarihi ve kültürel çekiciliğe ev sahipliği yapan turistik bir destinasyon alanıdır. Aynı şekilde gölden kaynağını alan bir nehrin (Kara Drin) içerisinden aktığı Struga da doğal güzellikleri, tarihi ve kültürel değerleriyle turizm potansiyeli yüksek olan bir kesimi oluşturmaktadır. Bugün Ohri ve Struga şehirlerinde, başta Osmanlı olmak üzere birçok medeniyetin eserleri turistler tarafından ziyaret edilmektedir. Ohri ve Struga şehirleri, Osmanlı kültür ve medeniyetine ait çok sayıda cami, türbe, tekke, mescid, medrese, han, hamam, çarşı ve bedesten gibi abidevi yapıyı içermektedir. Osmanlı - Türk sivil mimarisinin izlerini taşıyan meskenler de günümüzde varlığını sürdürmektedir.
Özet (Çeviri)
This study emphasizes on the tourism potential of Ohrid Lake and its close surrounding, which is located in the southwestern part of Macedonia. In the first part of the study, the tourism activity of Macedonia has been mentioned in general and the country has been estimated in terms of its tourism regions and touristic attractions. In the second part, the tourism potential of Ohrid Lake and its surrounding has been dealt mainly. Ohrid Lake and its neighbourhood constitutes one of the most beautiful part of Macedonia, which is a place where one must see. The Ohrid Lake, which contains within itself many endemic and relict species of plants and animals, is one of the oldest and deepest lakes of Europe. The lake, which has a unique beauty, has been included into the UNESCO World Heritage List in 1979. One year later the Ohrid city, which is located on the northeast shore of the lake, has also been added to the World Heritage List. The Struga city, that is located on the north shore of the lake, and Ohrid are two important tourism centers of Macedonia. Ohrid city is a touristic destination area with its containing within itself many historical and cultural attractions besides its location being on the lakeside. Likewise the Struga city, through which a river (Black Drin) flows after taking its source from the lake, constitutes a section which have a high tourism potential with its natural beauties, historical and cultural values. Today tourists visit monuments of many civilizations, especially the Ottoman's, in Ohrid and Struga cities. In Ohrid and Struga cities there are monumental buildings belonging to the Ottoman culture and civilization, such as; mosque, shrine, dervish lodge, small mosque, madrasah, inn, Turkish bath, market and covered bazaar. Also the settlements bearing the traces of Ottoman – Turkish civil architecture continue their existence today.