Soğuk savaş sonrası değişen Avrupa güvenlik mimarisinde NATO ve kollektif güvenlik
NATO and collective security in changing European security architecture after the cold war
  1. Tez No: 122902
  2. Yazar: ÖZAY ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLDEN AYMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
oz Bu çalışmada Soğuk Savaş sonrası değişen Avrupa güvenlik mimarisinde Avrupa güvenliğinin en önemli örgütü olan NATO ' nun alan dışı operasyonları ile Kuruluş Anlaşmasına taban tabana zıt bir yapı olan Kollektif Güvenlik örgütü gibi davranmasının sebepleri ve NATO 'nun yapısmda bu yönde değişikliğe gidip gitmeyeceği incelenmiştir. Birinci bölümde teorik çevreyi oluşturmak için Kollektif Güvenlik kavramı tarihsel gelişimi içerisinde uluslararası ilişkilerin temel yaklaşımlarıyla karşılaştırılarak incelenmiştir. İkinci bölümde Soğuk Savaşın Yumuşama (Detant) Dönemi ile başlayan NATO 'nun yapısındaki değişim ile Avrupa'daki diğer savunma örgütleriyle NATO'nun ilişkileri üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde ise bir ve ikinci bölümlerde incelenen konular ışığında NATO ' nun Kuruluş Antlaşması dikkate alınarak alan dışı operasyonları incelenmiş ve NATO'nun bir Kollektif güvenlik Örgütü gibi davranış gösterip göstermediği tartışılmıştır. NATO Örgütü ile ilgili dokümanların ve bilimsel makalelerin ana refarans alındığı bu çalışmada bu kaynaklara ulaşmak için NATO'nun Türkiye deki karargahı ve kütüphanelerde araştırma yapılmış, Internet ten faydalanmıştır Bir kollektif Savunma örgütü olarak kurulan NATO'nun Avrupa'nın yeni güvenlik yapısında üstleneceği yeni misyonlarda soğuk savaş döneminde elde ettiği itibardan daha da ileri gideceği kesin gözükmektedir. III
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In This study, we try to figure out the reasons of Nato's out of area operations foundation act that is one of the most important part of changing European Security architect, acts like base to base opposite to“Collective Security Organisation”and whether NATO's structure is going to change within the same way after the cold war. In the first section, the international relations basic approach is studied concerning historicl development of“Collective Security”concept to develop the theorical frame. In the second section, we try to figure out that the NATO's structural variation and NATO's relations with the other European Defence organisations by the start of the detant of cold war. In the third section, we try to figure out that by paying attention to NATO's foundation act to observe out of area operations and whether if is NATO acting like a“Collective Security Organisation”or not? The documents and scientific articles that are related to NATO organisation are taken as a main reference for this study. NATO's Turkey headquarters, librarys, and the internet channels are used to reach these references. As a collective defence organisation, NATO's regard in future more than during the cold war. IV