North Atlantic treaty organisation and Western European Union in a changing European security system
- Tez No: 52159
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜN KUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
VI ÖZET Tezimi yazmamdaki amaç değişen Avrupa güvenlik mimarisinin ne şekil alacağı gibi sorulan yanıtlamaya çalışarak Avrupa güvenlik sistemini analiz etmekti. NATO, Soğuk Savaş dünyasında başarıyla varolmuş bir örgüt olarak ele alındığında Soğuk Savaş sonrası dönem içinde ümit vaad etmektedir. Avrupa Güvenlik Sistemi açısından elimizdeki diğer alternatifleri göz önünde bulundurduğumuzda NATO yeni Avrupa Güvenlik Mimarisi için çekirdek yapıyı oluşturmaktadır. Yeni oluşmakta olan Batı Avrupa Birliği'nin (BAB) NATO'nun Avrupa kanadı rolünü mü üstleneceği ya da Avrupa Birliği'nin güvenlik teşkilatı olarak mı faaliyet göstereceği henüz netleşmemiştir. Tezimdeki varsayım BAB'ın NATO'dan kopuk olmayarak Avrupa Birliği'nin askeri kanadı rolünü üstleneceğiydi. Benim savunduğum fikir Avrupa barış ve birliğinin ancak NATO ve BAB 'm birlikte çalışıp, birlikte varolmasıyla sağlanabileceğiydi. NATO, şu an için, Avrupa güvenliğinde daha geniş bir yer işgal ettiği için ve de BAB gelişme süreci içinde olduğu için NATO' ya bilinçli olarak daha çok yer ayırdım. Yeni şekillenmekte olan Avrupa güvenlik düzenine NATO ve BAB perspektiflerinden bakmanın faydalı olacağı kanaatindeyim. Ana belirleyeci Avrupa ülkelerinin kıtanın güvenliği konusundaki yaklaşımları da çalışmamda önem arz etmektedir. Tezimde üzerinde durduğum bir diğer noktada Doğu ve Batı Avrupa' nın ilişkisi ve Rusya'nın bu ilişkiye karşı olan tavrıdır. Avrupa' da güvenliğin Doğu ve Batıvii Avrupa arasında yakın ve işbirlikçi bir yaklaşımla kurulabileceğine inanıyorum. Bu basandaki en büyük pay da NATO' ya ait olacaktır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT NORTH ATLANTIC TREATY ORGANISATION AND WESTERN EUROPEAN UNION IN A CHANGING EUROPEAN SECURITY SYSTEM BY EBRU BARLAS The purpose of my project work is analysing the changing security order in Europe, mainly by trying to answer the questions as what form will it take? North Atlantic Treaty Organisation (NATO) having provided security to the European continent in the Coid War era is also the most promising candidate for the post-Cold War era. Considering the other alternatives at hand in terms of security structure in Europe the Alliance seems to be the seed of future European security architecture. Western European Union (WEU) which is at an embryonic stage when compared to NATO will be the either the European pillar of NATO or the security pillar of European Union (EU) is not very clear yet. What I assume in this thesis is that it will be the military arm of EU and the European pillar of NATO. My proposal within this paper is that a European peace and union can be maintained by the cooperation, coexistence of NATO and WEU.I have deliberately given a larger proportion of mention to NATO, since, for the time being, NATO occupies a wider place in the security of Europe and since WEU is in the process of evolving. I find it worthy of elaborating the newly establishing security order in Europe from the perspectives of NATO and WEU. The way the major European players approach to the security of the continent is of vital importance to my project work. The relationship between Eastern and Western Europe and Russian attitude towards it is within my concern in this thesis. I believe that security in Europe will stem from a close and a collaborative relationship between Eastern and Western Europe. NATO will play a major role in projecting stability to the Central and Eastern European states.