The European security initiatives and Turkey with special reference to CFSP and ESDI
ODGP ve AGSK örneğiyle Avrupa güvenlik girişimleri ve Türkiye
- Tez No: 110930
- Danışmanlar: DR. ESRA HATİPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Avrupa Birliği Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Soğuk Savaşın sona ermesiyle uluslararası sistemde büyük değişimler meydana gelmiştir. En önemli değişim güvenlik alanında görülmüştür. Avrupa ülkelerinin de güvenlik algılamaları değişmiştir. Güvenlik kurumları da değişen bu algılamalara bağlı olarak değişim sürecine girmiş ve bu algılamalar çerçevesinde yeniden yapılanmaya başlamıştır. Bu tez Soğuk Savaş sonrası Avrupa güvenlik sisteminde meydana gelen değişmeleri ve bu bağlamda Türkiye'nin konumunu ele almaktadır. Soğuk Savaş sonrası tehdit algılaması Avrupa'ya doğrudan askeri tehdit olmayışı ve bunun yerine kurumsal yapılanma çerçevesinde ele alınması gereken başka tehditler ön plana çıkmıştır. Bu tez ayrıca Avrupa 'daki güvenlik yapılanmalarının evrimini, tarihsel ve siyasal arka planını, bu oluşumları çevreleyen dış etmenleri ve şu anki durumu ele almaktadır. Ayrıca, NATO 'nun gelecekteki rolü ve AB'nin bağımsız bir askeri kapasiteye erişme çabaları da irdelenmiş, Türkiye'nin güvenlik kaygıları ve Avrupa güvenlik mimarisindeki yeri de değerlendirilmiştir. Bu çalışmanın vardığı genel sonuç Avrupa'nın bağımsız askeri yeteneğe kavuşma yolundaki arzusunun devam edeceği ve Türkiye'nin de askeri ve jeopolitik değerleri nedeniyle bu girişim içinde hak ettiği yeri alması gerektiği yolundadır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The end of the cold war marked significant changes in the international system. One of the most important change was occurred in security sphere. Security perceptions of the European states has changed. Existing security structures are being shaped by the changing perceptions of the states. This thesis deals with the changes in European security structures after the end of the Cold war and Turkey' s place in emerging security initiatives in Europe. Post Cold war security challenges are different in a sense that there is no direct military threat to European states but instead there are different kinds of threats and these threats can only be dealt with institutional approach. This thesis also deals with the evolution of the European security structures, its historical and political backgrounds, the circumstances that surrounds to it and the current situation in this process. Additionally, NATO's future role and EU's initiatives to develop an autonomous military capability is at the heart of the matter. Turkey's security concerns and her place in European security is also evaluated. General conclusion of this thesis is that Europe will continue with its aspiration to develop an autonomous military capability and Turkey should be included in this structure due to her geo- strategic and military assets.