Yeni ekonomi
New economy
  1. Tez No: 122908
  2. Yazar: MENEKŞE ERCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZAHİDE AYYILDIZ ONARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Para Sermaye Piyasaları ve Finansal Kurumlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 259
Özet
ÖZ Bu tez çalışması, yeni ekonomiyi oluşturan süreçleri anlamak ve bilgi teknolojilerinin ekonomiyi nasıl değiştirdiğini açıklamak üzere hazırlanmıştır. Bilişim teknolojileri ve İnternet sayesinde artan verimlilik ve ortaya çıkan yeni iş modelleri incelenmektedir. Bilginin bir üretim faktörü olarak ortaya çıkışı irdelenmekte ve bu konuda yeni geliştirilen ekonomi teorilerine değinilmektedir. Bilginin bir üretim faktörü olduğu, Romer gibi bazı ekonomistler tarafından savunulmakta ve bu yönde modeller geliştirilmektedir. Ancak bilginin içsel bir üretim faktörü olduğuna dayanan İçsel Büyüme Modelleri tam olarak geliştirilmiş ve kabul edilmiş değildir. Gelecekte şirketlerin daha çok hangi iş modellerini kullanacağı çeşitli istatistiki bilgiler eşliğinde incelenmektedir. Bu iş modelleri, Amerika'daki öncü dot.com şirketlerinden örnekler verilerek açıklanmaktadır. Ülkemizde e-ticareti yaygınlaştırmak için yapılan çalışmalar, özel sektörün en büyük alıcısı olan devletin, e-devlet'i oluşturmak için yürüttüğü projeler aktarılmaktadır. Bilgi teknolojilerinin sağladığı verimlilik artışının ve yeni iş modellerinin sunduğu avantajların açıklanması için OECD, Goldman Sachs, IDC, Forrester, E-Marketer gibi uluslararası alanda İnternet teknolojileri konusunda uzmanlaşmış kurumların hazırlamış oldukları araştırma raporları, forum ve makalelerden yararlanılmıştır. Ayrıca yüksek teknoloji şirketlerin başkanlarından, Microsoft ve Intel şkketlerinin kurucuları olan Bill Gates ve Andy S. Grove'un yeni ekonomi işletmelerine öncülük etmesi amacıyla yazmış oldukları kitaplar, kaynak olarak kullanılmıştır. Tüm bu incelemelerden çıkan sonuç, günümüz itibarı ile aslında yeni ekonomi teriminin bilgi teknolojilerinin kullanımının sağladığı hızlanan oranda bir verimlilik artışından başka bir şey olmadığıdır.. Yeni iş modelleri gelişmiş ve hızla büyümektedir ancak henüz ekonomiyi makro anlamda değiştirecek boyutlara ulaşmamıştır. Bu boyutlara ulaşıldığında neler olacaktır sorusuna birçok yenilikçi yaklaşım vardır, ancak bu senaryoları destekleyici yönde çok fazla veri henüz oluşmamıştır. ABSTRACT The aim of this thesis is, to understand what the new economy is and how information technologies has been changing the world. The increasing productivity caused by information technology usage and internet based new business models are examined. How information became a new production factor is discussed, and the theories based on the effect of information in economic growth, are researched. Some economists, like Romer, propose economic theories based on the fact that, m
Özet (Çeviri)
ÖZ Bu tez çalışması, yeni ekonomiyi oluşturan süreçleri anlamak ve bilgi teknolojilerinin ekonomiyi nasıl değiştirdiğini açıklamak üzere hazırlanmıştır. Bilişim teknolojileri ve İnternet sayesinde artan verimlilik ve ortaya çıkan yeni iş modelleri incelenmektedir. Bilginin bir üretim faktörü olarak ortaya çıkışı irdelenmekte ve bu konuda yeni geliştirilen ekonomi teorilerine değinilmektedir. Bilginin bir üretim faktörü olduğu, Romer gibi bazı ekonomistler tarafından savunulmakta ve bu yönde modeller geliştirilmektedir. Ancak bilginin içsel bir üretim faktörü olduğuna dayanan İçsel Büyüme Modelleri tam olarak geliştirilmiş ve kabul edilmiş değildir. Gelecekte şirketlerin daha çok hangi iş modellerini kullanacağı çeşitli istatistiki bilgiler eşliğinde incelenmektedir. Bu iş modelleri, Amerika'daki öncü dot.com şirketlerinden örnekler verilerek açıklanmaktadır. Ülkemizde e-ticareti yaygınlaştırmak için yapılan çalışmalar, özel sektörün en büyük alıcısı olan devletin, e-devlet'i oluşturmak için yürüttüğü projeler aktarılmaktadır. Bilgi teknolojilerinin sağladığı verimlilik artışının ve yeni iş modellerinin sunduğu avantajların açıklanması için OECD, Goldman Sachs, IDC, Forrester, E-Marketer gibi uluslararası alanda İnternet teknolojileri konusunda uzmanlaşmış kurumların hazırlamış oldukları araştırma raporları, forum ve makalelerden yararlanılmıştır. Ayrıca yüksek teknoloji şirketlerin başkanlarından, Microsoft ve Intel şkketlerinin kurucuları olan Bill Gates ve Andy S. Grove'un yeni ekonomi işletmelerine öncülük etmesi amacıyla yazmış oldukları kitaplar, kaynak olarak kullanılmıştır. Tüm bu incelemelerden çıkan sonuç, günümüz itibarı ile aslında yeni ekonomi teriminin bilgi teknolojilerinin kullanımının sağladığı hızlanan oranda bir verimlilik artışından başka bir şey olmadığıdır.. Yeni iş modelleri gelişmiş ve hızla büyümektedir ancak henüz ekonomiyi makro anlamda değiştirecek boyutlara ulaşmamıştır. Bu boyutlara ulaşıldığında neler olacaktır sorusuna birçok yenilikçi yaklaşım vardır, ancak bu senaryoları destekleyici yönde çok fazla veri henüz oluşmamıştır. ABSTRACT The aim of this thesis is, to understand what the new economy is and how information technologies has been changing the world. The increasing productivity caused by information technology usage and internet based new business models are examined. How information became a new production factor is discussed, and the theories based on the effect of information in economic growth, are researched. Some economists, like Romer, propose economic theories based on the fact that, minformation is a factor of production. Moreover, the endogenous economic growth theories are still under discussion. With the accompaniment of various statistical data, what form of business models are going to be used by the firms in the future, is observed. Those business models are explained by giving examples from pioneer dot.com companies in the US. The studies that are run to make e-commerce widespread in our country are told, the biggest customer of the private sector namely, the state's projects, which are necessary to form e-government are explained. In order to clarify the productivity increase owing to the information technologies and the advantages provided by the new business models; the observation reports, forums and articles of companies that are accepted as international authorities such as OECD, Goldman Sachs, IDC, Forrester, E-Marketer are used. In addition, the books that are written by high technology firms' CEO's like Bill Gates and Andy S. Grove are benefited from. The outcome of my study is, there is no new economy other than the accelerating effect of information technologies usage on productivity. New business models are born and they are in rapid diffusion. However these business models' diffusion is not enough as to change the economy yet. There are a lot of economists who built scenarios for the future, about how the new economic model, change the world, based on the current situation. Nevetheless I think there is not enough data supporting these models. IV