Avrupa Birliği'nin ortadoğu politikası
European Union's middle east policy
  1. Tez No: 122909
  2. Yazar: DİLDAR AYDAN HACIRÜSTEMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL MANİSALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Topluluğu Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bugün Avrupa Birliği'ni oluşturan Avrupa Devletlerinin uluslararası ekonomik ve siyasi etkinliklerine bağlı olarak belirlenen Ortadoğu politikası tarihsel süreç içerisinde farklılıklar göstermiştir. Birinci Dünya Savaşı öncesi Avrupa Devletlerini kontrolü altında bulunan Ortadoğu bağlantılı ticaret yollan, devam eden yıllarda gelişen sanayinin hammaddesi olan petrolün bu bölgeden sağlanması ile Ortadoğu'nun önemini daha da arttırmıştır. Batı Avrupa'nın sanayileşme sürecinde yoğun ihtiyaç duyduğu petrol ve diğer doğal enerji kaynaklarının çıkış bölgesi olan Ortadoğu'ya Avrupa Devletlerinin ilgisi bu dönemden günümüze kadar dış politika ve dış ticaretleri açısından ciddiyetle ele alınmıştır. Avrupa birliğinin Ortadoğu politikasının tarihsel boyutunun belirlediği süreçte ekonomik istikrarın sağlanması amacıyla, sanayi ve buna bağlı gelişen teknolojinin bağımlı olduğu hammadde ve enerjinin güvenliğinin temel amacı oluşturduğu, ekonomik ve siyasal alanda ortaya çıkan politikalar ele alınacaktır. Ortadoğu'nun jeopolitik konumunun tanımını oluşturan etnik ve dinsel yapısı, devlet yönetimi ve en önemlisi doğal enerji kaynaklarının pazarlama stratejisinin belirlenmesi konularında genel bir tanım yapılmıştır. Avrupa Birliği'nin Ortadoğu politikalarında doğrudan etkili olan jeopolitik yapısı, belirlenecek yeni stratejilerde AB- Ortadoğu ilişkilerinin boyutunu ortaya koyabilecektir. Ortadoğu Bölgesi, jeopolitik konumunun yanı sıra doğal enerji kaynaklarının Avrupa ekonomisindeki büyüklüğü açısından belirlenmeye çalışılan AB politikalarında ekonomik yönü siyasi boyuttan kesin olarak ayrılmamaktadır. Bu nedenle ekonomik politikaların belirlediği siyasal yaptırımlar birlikte ele alınacaktır. IIIAB ve Ortadoğu devletlerinin ekonomik, siyasi ve askeri konularda bölgesel ve uluslararası ortaklarını ifade eden işbirliği örgütleri ve ekonomik anlaşmalar somut sonuçlar bakımından belirtilecektir. Soğuk Savaş yıllarının sona ermesi ile oluşan yeni dünya düzeninde AB- Ortadoğu ilişkileri ele alınacaktır. Soğuk Savaşın sona ermesi ile ortadan kalkan Sovyet tehdidi sonrası oluşan sorunlarda AB'nin Ortadoğu da bu dönemden sonra ekonomik ve siyasal rekabet ortamındaki etkinliği dikkate alınacaktır. Son olarak, AB'nin yeni dünya düzeninde büyük bir ekonomik güç olarak varlığım kabul ettirmesinin yanı sıra Ortadoğu ve buna bağlı Orta Asya'daki doğal enerji kaynaklarından faydalanmak amacıyla, bu bölgelerde ekonomik olduğu kadar siyasi olarak da etkinliğini kabul ettirmek adına yürütülen iki yönlü çalışmalar ele alınacaktır. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Middle East Politics of European Countries constituting European Union determined depending upon international economic and political activities, exhibits variations within historical process. Middle East connected trading ways controlled by the European Countries during pre-First World War years, in successive years, rendered vthe importance of Middle East more and more with the supply of the oil, which has been the raw material of the progressing industry from this region. The European Country's considerations regarding Middle East which is the outsource of the oil and the other energy types have been seriously discussed from this period to today from the points of foreign politics and trades. The politics that came on the scene in the economical and the political fields will be discussed in the process determined by the historical dimension of the Middle East politics of European Union with the purpose of providing economical stability, firstly based on the security of the raw material and the energy that the industry and affiliated advancing technologies depend on. A general description has been made regarding ethnological and religious structure, constituting the definition of the geopolitical state of Middle East, state administration and most importantly determining of the marketing strategies of the natural energy sources. The geopolitical state of European Union, which is directly effective on its Middle East politics, could have an effect of manifesting the EU-Middle East relations for the new strategies to be defined. Middle East region besides its geopolitical state, with its natural sources for which the value has been tried to define in EU politics has a dimension in which political aspects cannot be separated from economical ones. For this reason the political sanctions determined by the economical politics will be discussed as a whole. Co-operation organisations and economical agreements which explain the regional and international collaboration of EU and Middle East states in economical, political and military subjects will be defined as to concrete results. VEU- Middle East relations will be discussed for the new world order formed with the end of cold war period. Consideration will be given to the EU activities for Middle East in the area of political and the economical competitions for the arisen problems after the ending of Soviet threat after the cold war period. Finally, besides the EU imposed itself as a big economical power in the new world order, two way studies concerning its intentions for imposing itself as an political power as well in order to utilise natural energy sources in Middle East and Middle Asia will be discussed. VI