İstanbul'da alışveriş merkezleri
Shopping centers in Istanbul
- Tez No: 122910
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE NUR TİMOR, PROF. DR. NAZMİYE ÖZGÜÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, İşletme, Geography, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
öz 19001ü yılların ilk yansında; sanayi ve ticaret fâaliyetlerinin yoğun olduğu büyük şehirlerin çoğu kez merkezi kısımlarında, kimi kez de şehirsel yerleşimin gevşek olduğu alanlarda, sayısal ve mekansal açıdan kısa sürede büyük gelişmeler kaydeden organize, çağdaş alışveriş merkezleri,“Shopping Center”lar kurulmaya başlamıştır. Bunlar daha önceleri şehrin merkezinde kendiliğinden oluşmuş ve geleneksel olarak nitelenen alışveriş merkezlerinin yerini almışlardır. Bu merkezler; günümüzde ekonomik ve toplumsal yaşamdaki yerleriyle pazarlama coğrafyasının önemli bir ilgi alanı haline gelmişlerdir. Şehrin dokusunda olumlu ve olumsuz birçok değişimler meydana getiren bu merkezler, bazen klasik bazen de çağdaş istatistiksel yöntemler kullanılarak, sosyologlar ve iktisatçıların yanı sıra coğrafyacılar tarafından da incelenmektedir. ABSTRACT In the first half of the 19th century, mainly at the city centres which witnessed the intense industrial and commercial trade and also sometimes atless intense part of the cities, shopping centres were founded and in a very short time these organized, sophisticated centres expanded in quantity and size. At the beginning they took the places of the old traditional markets thatemerged at the city centres spontaneously. Today, these centres are of great concern for marketing geography with regard to their place in economic and social life. Positive and negative effects of these centres on the constitution of the cities are being researched using classical and modern statistical methods by sociologists and economists and geographers as well. m
Özet (Çeviri)