Perşembe'de şehirsel gelişme
Urban development in Perşembe
  1. Tez No: 122919
  2. Yazar: ADEM ÇELİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE NUR TİMOR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZ Kırsal alanlarda yer alan yerleşmeler, çeşitli fonksiyonlar sonucu şehirsel özellikler kazanmıştır. Ana ulaşım yollan üzerinde bulunmaları, askeri fonksiyonların gelmesi, tarımdaki modernleşme, sağlık, eğitim, endüstri gibi faktörlerin ortaya çıkması bu yerleşmelerin nüfuslanmalarını ve şehirsel özellikler kazanmalarını sağlamıştır. v Perşembe gibi kentlerimizde yerleşmenin oluşumunda, tarım ve ulaşım özelliği ana faktör olmuştur. Bunu diğer faktörler, ticaret ve idari fonksiyonlar desteklemiştir. Perşembe'de tarımsal kökenli ürünlere dayalı olarak ekonomik ve sosyal yaşam birlikte değişmiştir. ABSTRACT c Settling down in the rural area, have obtained urban specifications resulting of some functions. The fact of being on the main transportation ways, the existence of military functions, the modernization in the agriculture, the factors as health, education and industry have provided the increase of population and gaining urban specifications. In our cities as well as Perşembe the main factors of the localisation are the agriculture and the transportation. The other factors as trade and administration have contribuated to them. The economical and social life in Perşembe have been changed in accordance to the products of agriculture. H' m
Özet (Çeviri)