Dağlık Karabağ problemi
Nagorno Karabkh problem
- Tez No: 122920
- Danışmanlar: DOÇ. DR. S. GÜLDEN AYMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
ÖZ Bu çalışmanın amacı Dağlık Karabağ probleminin tarihi arka planı, nedenleri ve gidişatına ilişkin belirli bir perspektif sağlayabilmektir. Azerbaycan ve Ermenistan arasında patlak veren Dağlık Karabağ problemi, tarihi olayların ışığı altında ve neden-sonuç ilişkisi bağlamında, kısmen de tarafların konumlarına atıfta bulunularak incelemektir. Burada büyük güçlerin ve arabuluculuk misyonunu üstlenen uluslararası kurumların katkıları sonucu gelinmiş bulunan nihai duruma ilişkin de bilgi verilecektir. İlk başta Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki ilişkilerin giderek bozulmasına götüren süreçler ele alınıp değerlendirilecektir. Özellikle tarafların içinde bulundukları şartlar da önem arz etmektedir. Daha sonra tarafların karşılıklı olarak ileri sürdükleri tezleri ve onların görüş açıları ele alınacaktır. Konunun teorik analizi farklı yazarların değişik görüşleri ışığında değerlendirilip bundan sonra gelinen nihai durum ve sonuç aşamasına geçilecektir. Abstract The main purpose of the subject is to obtain a given perspectives, relating to processes, causes and historical ground. The Dağlık Karabağ problem, occurring between Azerbaijan and Armenia will be examine, relating under historical events, cause-affect relations and moderately, dedicating to the positions of the same states. Information, concerning the subsequent situations of problem which had been extended by contributions of great powers and international organizations, which had undertaken mediations missions, will be given here. Firstly, the processes steadily leading the discomposure of the relations between Azerbaijan and Armenia will be evaluated. Specially, it is important to draw attention to the existing conditions of parts. Afterwards, there will be a survey of historical thesis and viewpoints of parts mutually. After examining of theoretic analyses of subject under the varied viewpoints of different writers, there will be a survey of ultimate circumstances and result phase. Ill
Özet (Çeviri)