Mudanya şehri
Mudanya city
  1. Tez No: 122918
  2. Yazar: RIZA AĞYOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜHA ESEN GÖNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma MUDANYA ŞEHRİ'nin yapısını ;Fiziki ve Beşeri açıdan incelemeye yöneliktir. Kentin coğrafi özelliklerinin yanısıra tarihi gelişimide tez kapsamında incelenmiştir. Kentin coğrafi mevkii ve yakın çevresine olan ilişkileri, beşeri özellikleri (nufus-yerleşme), iktisadi faaliyetleri, başlıca fonksiyonları.tarihi değerleri ve turizm özellikleri tez çalışması içerisinde ele alınan başlıca konulardır. Kentin tarihi dokunun korunmasına yönelik çalışmalar mevcut sorunların (atyapı, plansız şehirleşme) aşılması için alınması gerekli tedbirlerin Mudanya daki sorunların aşılmasında katkıda bulunacağı ümit edilmektedir. m
Özet (Çeviri)
This sdudy examines the construction of Mudanya city according to the physical and social ctructures. Besides the geographical features of the city the historical progress are in the concoption of thesis. In this thessis.including concepts are the followings;The geographical position of the city.the relationship between other cities nearby the city, personeli specifications whether placement or popular.economical facilities.primary functions, historical valves and touristic activities.During this study, researches and investigations based travels and observations are made. Furthermore.resource of governor's municipality and other administrative structures are figuret out. Studis for protection of historical structure of the city and necessary precautions related with current problems like substructure and unplanned organizetion are prohibited to overcome the negative executions of Mudanya. IV