Nietzsche'de yaşamın yasası ve tarih
The Law of life and history in Nietzsche
- Tez No: 122923
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. O. FARUK AKYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bir özgürlük felsefecisi olarak Nietzsche'nin felsefi söyleminde insan ve yaşam her zaman odak noktası olmuştur. Tüm insan başarılarına olduğu gibi tarihe de yaklaşımı tüm değerlerin yeniden sorgulanması ve asılmasıyla ilintilidir. Bunun anlamı, açıkça, yaşamın yükseltilmesi ve yaratıcılığın kışkırtılmasıdır. Ona göre tarihte bir öz aranacaksa, bir insanın yaratıcılığından (güç isteminden) başka bir şey değildir.
Özet (Çeviri)
In the philosophical dialectic of Nietzsche, the philosopher of freedom, man and life has always become the core philosophy. In his approach to philosophical problems, man and life have been based on his approach to history as well as successes of man can be deciphered as the revolution of the values, hightening life by over coming the self and riching creativity ultimately. If a meaning is to be searched in history, it is the creativity of man, according to Nietzsche.