Kurumsal kaynak planlama (ERP) sistemleri ve ERP kullanıcı firmaların memnuniyetlerini ölçmeye yönelik bir araştırma
Enterprise resource planning (ERP) systems and a research for evaluating the satisfaction of ERP user firms
  1. Tez No: 122922
  2. Yazar: SERDAR KERİM ERDEM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM PINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
öz Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) çözümleri, işletmelerin bütün fonksiyonlarını, iş ve bilgi akışlarını tek bir sistemde toplar. Bu sistem çerçevesinde, işletmenin kaynakları en verimli şekilde kullanılır. Böylelikle; planlama, kontrol, geleceğe dair tahminler daha kolay yapılır. ERP sisteminin yararlarını ve sakıncalarını değerlendiren işletme, bu sistemi kullanmaya karar verirse, önce ERP paketi seçilir, daha sonra sistem kurulmaya başlanır. Kurulum süreci çok kritiktir. Başarılı kurulumlar önemli yararlar sağlarken, kurulumun başarısız olması işletmenin etkinliklerini tehlikeye sokabilmektedir. ERP sisteminin kurulması, işletme için büyük bir değişiklik ve yeniden yapılanma anlamına geldiğinden kurulumdan sonra geri dönüş oldukça zordur. Bu yüzden, kurulum süreci dikkatli ve uygun bir şekilde yönetilmelidir. Bu çalışmada; Türk firmalarının Kurumsal Kaynak Planlama sistemlerini hangi etkinlikte uyguladıklarının, sistemlerinden bekledikleri verimi alıp alamadıklarının bir anket çalışması ile incelenmesi amaçlanmıştır. Bununla bağlantılı olarak, kurulum sürecinin başarılı olması için gereken faktörlerin irdelenmesi hedeflenmiştir. Anket sonuçları, ERP kullanıcı işletmelerin sistemlerinden bekledikleri verimi alamadıklarım göstermiştir. Kurulum sürecinin verimli bir şekilde geçirilmediği belirlenmiştir. Kurulum sürecinin başarısını etkileyen faktörlere işletmeler tarafından yüksek önem verilmesine rağmen, bu faktörler yeterince gerçekleşmemiştir. Başarılı kurulum için en önemli faktörlerin üst yönetimin ve çalışanların katılımı, desteği olduğu belirlenmiştir. Diğer faktörler; proje yönetimi, yazdım/donanım uygunluğu, danışmanlık firması desteği, iş süreçlerini yeniden yapılandırma, eğitim ve verilerin doğruluğu şeklinde sıralanabilir. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Enterprise Resource Planning (ERP) solutions integrate all business operations, workflow and information flow in an overall system. So, the organization resources can be used in an efficient way; planning, control and future estimates can be done. The organization evaluated the advantages and disadvantages of the ERP system. If they decide to use it, firstly ERP package selection is made; then implementation of the system is started. Implementation process is very critical. While significant benefits can accrue from sucessful implementation of ERP systems, unsucessful implementation would compromise the organization's effectiveness. Implementing ERP in a company means a major change and challenge for that company. Once an ERP system is implemented, going back is extremely difficult. Therefore, this process has to be properly managed. In this study; it was aimed to investigate if Turkish companies implement ERP effectively and the system performance meet their expectations; through a survey. In this manner, critical success factors in ERP implementation are examined. The survey results reveal that the performance of the system are lower than expectations. It is examined that the implementation period is not used in an effective way. Although, the importance of the critical sucess factors is accepted, they are not realized. Top management support and company-wide support are the most important factors in implementation success. The other factors are project management, suitability of hardware and software, software vendor support, business process reengineering, training and data accuracy. IV