Herakleitos'ta logos kavramının araştırılması
Concept of logos in Herakleitos
- Tez No: 122924
- Danışmanlar: PROF. DR. TEOMAN DURALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
oz Yaklaşık olarak M.Ö. 540-480 yılları arasında yaşayan Efes'li Herakleitos'un düşünceleri, araştırmamızın genel konusudur. Herakleitos mitolojik düşünüşten, akılsal düşünmeye geçilen sürecin başında yer alır. Bu araştırmada filozofu; bilgi, varlık, ahlak konularına yaklaşımları bakımından çözümlemeyi gerekli bulduk. Bunun için olabildiği kadar kendi sözlerinden yararlandık. Herakleitos'un logos kavramı, onun öğretisini bize açan ilk kapıdır. Fakat filozofun kendi ünlü 'kapalı' üslubu, düşüncelerine ulaşmayı kolay laştırmaz. Önsözlerinin anlamlarına sadece onu hak edenlerin ulaşmasını istemiştir. Logos; Yunanca'da söz, akıl, düşünce anlamlarının dışında Herakleitos' ta özel olarak işlenmiştir. Filozofun öğretisinde logos, tanrı, ateş, oluş, savaş gibi terimler, birbirleriyle ilişkili bir şekilde açıklanmaktadır. Herakleitos'ta ateş, evrenin temel maddesidir. Ateş; hem maddi hem manevi anlamda 'değişim' olgusunu anlatır. Ateş, yanarak ve yakarak varlıkları değiştirir. Alevin yanarken aldığı değişikler düşünülerek her şeyin, her zaman değiştiği düşüncesi anlatılır. Herakleitos' a göre evrende her şey değişir. Değişimin devamlılığını sağlayan temel idare mekanizması logos'tur. Birbirine zıt olan varlıkların çatışması oluşun başlaması demektir. Buna göre zıtlar ve savaş hep var olmalıdır. Bu evrenin var olması demektir. Logos; evrensel akıldır. İnsan logos'la olan ilişkisini -kendisi aracılığıyla sağlar. Çünkü her ikisi de aynı yapıdadır. İnsan, gerçeğin ne olduğunu merak edip, kendi özel düşüncelerinden şüphe duymaya başladığında bu evrensel ilkeye ulaşabilir. Doğru bilgi, yani logos, ancak çok araştırmakla elde edilebilir. Logos'u tanımanın yolu, kendini tanımaktan geçer. Demek ki bu araştırma içsel bir araştırmadır. Buna ancak bilge insanlar ulaşabilir. Diğerleri kendi dünyalarında yaşarlar. O halde evrenin ve ahlaksal olanın gerçekte ne olduğunu sormak ve yaşamı değişmez olanın bilgisine göre kurmak logos'la olur. Bu, insanın yanılmaz bilgiden pay almasıyla gerçekleşir. Böylece logos, insanın yaşamını düzenlemiş olur. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Our Subject matter is Thoughts of Heraklitus of Ephesus who lived about 540-480 B.C. He symbolises transition from mythos to philosophy. In order to be able to understand him we've found it useful to examine his ideas on knowledge, being and ethics. Therefore we referred to his own words as much as possible. Logos is the first conception that opens the doors of Heraklitus philosophy. But his well-known obscure expression makes it difficult to penetrate into his thoughts. He only wants to be understood by the ones who deserves to understand. Logos has its own special meaning for Heraklitus except its ordinary meanings like word, reason, thought. According to Heraklitus' all conceptions like logos, being, god, fire, war are explained in their relation with each other. Fire is the foundation of the universe in Heraklitus Philosophy. Logos is conceived by Heraklitus as an actual component of things, and in many respects it is co-extensive with the primary cosmic constituent, that is fire. It is also the order of the world. It tells the change both material and spiritual. Logos is the measure of change in the universe. Becoming is the conflict of opposites. That means ' opposites and the conflict must exist. Because they both have the same meaning, logos is the reason in the universe that rules it. Man can understand this if he begins to doubt his thoughts and try to see more. True knowledge can only be gained by logos and it can only be got by investigation. To recognize logos man must know himself first. So, this search for the Logos is a spiritual one. Only wise can do that. The others live in their own worlds. Therefore to ask the principal behind the universe and moral is only possible by logos. This can be gained only by participating the stable knowledge. Thus, logos arranges the human life. IV