Yirminci yüzyılda Uygurca Kur'an çalışmaları
Quranic works in Uighur language in 20 th century
- Tez No: 122940
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZ“Yirminci Yüzyılda Uygurca Kuran Çalışmaları”adlı bu tez çalışmamız giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümde Uygurların etnik kimliği, yaşadıkları coğrafya, inanç yapısı ve dilleri hakkında bilgi vermeye çalıştık. Birinci bölümde, yirminci yüzyıldan önce yapılmış olan Kuran çalışmaları baklanda bilgi vermeye çalıştık. İkinci bölümde, Yirminci Yüzyılda Yapılan Meal ve Tefsir çalışmalarından bahsettik. Bu bölüm çalışmamızın omurgasını oluşturmaktadır. Üçüncü bölümde, Uygur dilinde yapılmış Kuran'ın tecvidi ile ilgili eserleri tanıttık. Tezin ek kısmında incelediğimiz eserlerden örnek olarak birkaç sayfa vermeyi uygun gördük. Sonuç olarak Uygurların, Müslüman topluluğunun bir parçası olarak XX. yüzyılda da Kuran çalışmalarım aralıksız sürdüklerine şahit olduk. Aynı zamanda bu çalışmaların Uygurlar ve İslam alemi için büyük önem arzetmekte olduğunu gördük. ABSTRACT This thesis entitled“Quranic Works in Uighur Language in 20th Century”consists of introduction and three chapters. In the introduction, I tried to give some information about their ethnic identity, geographic locations, structure of faith and the languages of Uighurs.In the 1st chapter, I have provided some information of Quranic works that were written before 20ft century. In the 2nd chapter, I have mentioned the works about translation and interpretation of Quran in 20ft century. This chapter forms the main body of this thesis. In the 3rd, some tajwid books written in Uighur Language have been introducedJn the supplement part, there are some sample pages of Quranic works that I focused on. As a result, I have seen that Uighur people, as a part of Muslim Nation, continued Quranic works in 20* century as weB. These works are very important for Uighur people as well as the Muslim world. m
Özet (Çeviri)