Zeytinburnunda yaşayan Türklerin sosyo-ekonomik durumu
Socio economic condition of the cossack Turks settled in Zeytinburnu
  1. Tez No: 122939
  2. Yazar: ÇİĞDEM YÜCEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURHAN BALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Yapı - Sosyal Değişme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
ÖZ Çalışmamız, üç ana bölümden meydana gelmiştir. İlk bölümde“göç ve kentleşme”; ikinci bölümde“Sosyo ve Kültürel Yapı”. unsurlarının teorik bir analizi yapılmış; üçüncü bölümde Zeytinburnu İlçesi sosyo-ekonomik ve kültürel özelliklerine değinilerek Zeytinburnu ilçesinde ikamet eden araştırma grubumuz olan“Kazak Türkleri”ile ilgili anket çalışması yapılmıştır. Anket soruları; hane reislerinin gelirini, mesleğini, tutum ve değerlerini aksettirecek şekilde hazırlanmıştır. ABSTRACT This study includes tree chapters. In this firs chapter, the concepts of“Immigraton and Urbanization”have been focused on; in the second chapter, the factors“Sociol cullurel structes”have been theoretically analysed. In the third chapter, a questionnaire about Kazakh Turks who live in Zeytinburnu district of Istanbul has been presented. Those mentioned people are the poulation of this thesis study. On the other hand, the social economical and cultural charecteristics of Zeytinburnu district have also been mentioned in this chapter. The questions of the questions of the questionnarie involve the items such as; the occupation, the salary, and the attiitud or values of the chief of the family. m
Özet (Çeviri)