Mehmet Çınarlı edebi şahsiyeti ve şiirleri
Mehmet Çınarlı literary character and his poems
  1. Tez No: 122966
  2. Yazar: HANİFE ÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. FATİH ANDI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 336
Özet
ÖZ Çalışmamız, Cumhuriyet döneminde yaşamış olan Mehmet Çınarlı'nın hayatını, eserlerini, görüşlerini ve sanatını ihtiva etmektedir. Mehmet Çınarlı, 1925 yılında Ermenek'te dünyaya gelmiş, kırk iki yıl süren memuriyet hayatından sonra 1990 yılında emekli olmuştur. 17 Ağustos 1999 tarihinde vefat eden Çınarlı, başta şiir olmak üzere deneme, tenkit, hatıra gibi edebî türlerde eserler vermiş; 1950 yılından 1980 yılının sonuna kadar -yedi yıllık bir ara dışında- Hisar dergisini çıkaranlann başında yer almıştır. Tezimizde önce hayatını ele aldık. Burada mizacına, edebî hayatına, döneminin edebiyatına ve bu dönem edebiyatı içindeki yerini inceledik. İkinci bölümü eserlerine ayırdık. Üçüncü bölümde sanat-edebiyat, dil gibi konulardaki görüşlerini değerlendirdik. Dördüncü bölümde ise şiirleri tem, şekil özellikleri ve üslup bakımında inceledik. Sonuç bölümünden sonra sanatçı hakkında yazılan yazıları listeledik. Faydalanılan kaynaklan“kitaplar, tezler-ansiklopediler makale ve diğer yazılar”sırasıyla verdik. ABSTRACT Our study contains the ideas, the products, the view of art and the life of Mehmet Çınarlı, who lived in the Republican are. Mr. Çınarlı was born in Ermenek in 1925. After he had worked as an officer during forty-two years, he refired in 1990 and he died on 17 August of 1999. Mehmet Çınarlı, who producted sevaral essays, criticisms, memoirs and especially called“Hisar”betwen 1950 and 1980. In our study, first of all we have talked about his life and we've tried to examine his chareter and humar, second of all, we have written about his literary life, the literature understanding of his period and what his place in this period was. In the third part, we have written about his works of art and fourth we've evaluated his about the literature, music, language etc... Fifth weVw examined his poemsin terms of their themes, shopes and styles. After summary we've listed articles written about the author and bibliografhy we've presented books, thesises-encylopedias, by which we profitted, in an alphabetic order. m
Özet (Çeviri)