Dünyada ve Türkiye'de tekstil ve konfeksiyon sektöründe çalışma koşullarının analizi (konfeksiyon sektörü alan araştırması)
Analysis of working conditions in the textiles and clothing sectors in the world and Turkey (a research on the clothing sector)
- Tez No: 122965
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEN KUTAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 400
Özet
ABSTRACT The present thesis considers recent developments in labour practices in the textiles and clothing industries in the world and Turkey. In first chapter, that it concerns the practical implementation in the textiles and clothing industries of the fundamental rights at working in the world. The second chapter contains some information about Turkish textiles and clothing industries history, particularly in terms of Development Plans for Turkey and resent changes in Turkish Textiles and Clothing Industries. The third chapter considers to explain in labour practices resulting from technological change and development in textiles and clothing industries in Turkey. It contains typical working conditions and working life in these industries. The final chapter contains a research and a statistical analysis of labour practices in Turkish Clothing Sector. The research, includes 126 questions was based on 2000 workers who are unionized in clothing firms. This statistical analysis related to employment trends and clothing worker's conditions of work. Includes social life, working life, wages^ hours of work, overtime and health and safety. ÖZ Bu çalışma dünyada ve Türkiye'de tekstil ve konfeksiyon sektöründeki iş uygulamalarındaki son gelişmeleri içermektedir. Birinci bölümde dünyada bu sektörlerdeki temel haklar ve çalışma uygulamalarına yer verilmektedir. İkinci bölüm, Kalkınma Planlan çerçevesinde Türk tekstil ve konfeksiyon sektörünün tarihi gelişimi ve son durumu hakkında bilgiler içermektedir. Üçüncü bölümde, teknolojik değişimler ve gelişmeler sonucu Türkiye'de tekstil ve konfeksiyon sektöründeki çalışma uygulamaları verilmektedir. Bu bölüm, sektördeki tipik çalışma koşulları ve iş yaşamım içermektedir. Son bölümde Türk konfeksiyon sektöründeki çalışma koşullan alan araştırmasının istatistiksel bir analizi sunulmaktadır. Bu araştırmada, sendikanın örgütlü olmadığı konfeksiyon işyerlerinde 2000 işçi üzerinde 126 soruluk bir anket uygulanmıştır. Bu çalışmanın sonucunda elde edilen istatistiksel analiz, konfeksiyon işçilerinin istihdam eğilimleri ve işçilerin sosyal ve iş yaşamları, ücretleri, çalışma saatleri, fazla çalışma, iş sağlığı ve güvenliği dahil çalışma koşullarını içermektedir. İİİ
Özet (Çeviri)