İnsan kaynakları yönetimi politika ve uygulamaları açısından iki kariyerli aileler ve iki kariyerli ailelerin özelliklerinin belirlenmesine yönelik bir araştırma
A Research in order to identify the properties and the nature of dual carrier in terms of human resources management politics and appocations
- Tez No: 122968
- Danışmanlar: PROF. DR. CAVİDE UYARGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Son yıllarda geleneksel aile yapısının değiştiğini, yerini ekonomik olarak tatmin edici bir hayat seviyesi ve kariyer beklentisi içinde olan bir aile yapısına bıraktığını görmekteyiz. 1950'li yıllara baktığımızda erkeğin tam gün çalışıp, kadının evde oturduğu tek gelirli geleneksel aile yapısını görmekteyiz. Günümüzde geleneksel aile yapısı özelliği taşıyan ailelerin, az bir çoğunluğa sahip olduğunu gözlüyoruz. Fakat 2000 yılı işgücü planlarına baktığımızda kadın ve erkekler için bu konunun dikkate alınmadığı görülmektedir. İki kariyerli ailelerin sosyal hayattaki problemlerini incelemek ve çözüm yolları geliştirmek için, Türk Hava Yolları A.O.'da anket uygulaması yapılmıştır. Değerlendirme safhasında, frekans ve yüzde dağılımları irdelenerek, iki kariyerli ailelerin işletmeler için önemi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The past several decades have witnessed dramatic changes in the way we view families. These changes are in terms of the way we view relationships and the way we integrate career and family issues to obtain a satisfying and economically prosperous life. In 1950, the typical family structure consisted of a full-time working father the sole wage earner, and a stay at-home mother. Today, less than population fit that stereotype. This construct has never been more critical than in the work force 2000, and it is truly related to life planning issues for both men and women. In order to assess the extent of the dual career family problem, to examine its effects on the social community and to learn about possible solutions that have proven successful, we conducted a public survey in Turkish Airlines. Because our primary goal was obtain information about approaches that institutions might take to the problem, we did not attempt to use rigorous statistical sampling techniques and analysis of the responses. m