İnternet bankacılığı'nın güvenliği ve Türkiye uygulamasına ilişkin bir inceleme
Security of internet banking and a review about its application in Turkey
  1. Tez No: 122969
  2. Yazar: M. EMRE ERTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERYAL ORHON BASIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZ İnternet üzerinden bankacılık işlemlerinin gerçekleştirilmesinin karşısındaki en büyük engel gerek müşterilerin gerekse bankaların internet ortamının güvenliği hususunda duyduğu endişelerdir. İnternet bankacılığı da, klasik bankacılık gibi belirli riskleri barındırmaktadır. Fakat, klasik bankacılıktan farklı olarak ortaya çıkan risklerin de değerlendirilerek yönetilmesi gerekmektedir. Bankalar tarafından İnternet bankacılığı işlemlerinin güvenliğini sağlamaya yönelik olarak ne kadar çok önlem alınırsa, internet bankacılığının kullanım kolaylığı da o derece azalmaktadır. Bu nedenle bankalar güvenlik ve kullanım kolaylığı arasında optimum çözümler bulmak durumundadır. Bu tez çalışmasında internet bankacılığının beraberinde getirdiği riskler, internet bankalarını tehdit eden tehlikeler ve söz konusu tehlikeleri bertaraf etme yöntemleri incelenmiştir. Ayrıca, hazırlanan anket formunun doldurulması vasıtasıyla Türk bankacılık sektöründe faaliyet göstermekte olan beş bankanın internet bankacılığı güvenliğine ilişkin yöntemleri incelenmiştir. ABSTRACT The main barrier standing against, processing banking transactions over the internet is the suspicion of both customers and banks about security. Internet banking has its own risks like classical banking. But, the risks which come out with internet banking have to be evaluated and managed. The more the banks take precautions to increase security, the more they decrease the functionality of the internet bank. Thus, banks have to find optimum solutions between security and functionality. In the thesis, the risks of internet banking, the threats for the internet banking and the methods of taking precautions for the threats are reviewed. Furthermore, the methods of five Turkish banks to ensure the security of internet banking are reviewed by the help of the questionnaire filled by the banks.
Özet (Çeviri)