Hürriyet, Sabah, Cumhuriyet ve Yeni Şafak gazeteleri örnekleminde, Türkiye'de yazılı basında tecavüz cinayetleri sunumuna dair bir değerlendirme
An Evaluation about rape murder news presented in Turkish press sampled out of Hürriyet, Sabah, Cumhuriyet, Yeni Şafak newspaper
  1. Tez No: 122983
  2. Yazar: ZAFER OKAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAZGÜLÜ ALDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Basın ve Yayın Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ HÜRRİYET, SABAH, CUMHURİYET VE YENİ ŞAFAK GAZETELERİ ÖRNEKLEMİNDE, TÜRKİYE'DE TECAVÜZ CİNAYETLERİ SUNUMUNA DAİR BİR DEĞERLENDİRME Zafer OKAY Basın ve Yayın Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Şubat 2003 Danışman : Yrd. Doç. Dr. Yazgülü ALDOĞAN Günümüzde medyanın geniş kitleler üzerindeki etkisi tartışılmaz bir konumdadır. Medyanın bir kolu olan yazılı basınında toplum üzerinde güçlü bir etkisi olduğu da genel kabul gören bir görüştür. Basın 'haber'i seçmekte ve sunuş biçimleriyle anlamlandırmaktadır. Bu çalışmada, gazetelerin haber seçimi ve sunumuyla ilintili olarak Tecavüz Cinayetleri haberlerinin gazetelerdeki verilişlerinin genel bir değerlendirmesi yapılacaktır. Çalışmanın örneklerimin oluşturan gazetelerdeki Tecavüz Cinayetleri haberlerinin niteliksel ve niceliksel özellikleri bir arada ele alınmış, gazetelerin bu haberleri veren sayfa editörleriyle görüşmeler yapılmıştır. Böylece gazetelerin Tecavüz Cinayetleri haberlerini hem seçme hem sunma özelliklerini çözümlemek mümkün olmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AN EVALUATION ABOUT RAPE MURDER NEWS PRESENTED IN TURKISH PRESS SAMPLED OUT OF HÜRRİYET, SABAH, CUMHURİYET, YENİ ŞAFAK NEWSPAPER. Zafer OKAY Anadolu University Social Sciences Institute, February, 2003 Journalism Major Supervisor : Yrd. Doç. Dr. Yazgülü ALDOGAN In todays world there is no doubt that media has o great effect on society. It is also a well-known acception that press, which is a branch of media has the same strong effect on society. Pres chooses the 'news' and gives it a meaning with the way it is presented. In this work rape murder news that took part in pres are valuated whit respect to the way they are choosen and presented. Rape murder news in pres which form the sample of this work are abstracted. Whit respect to their qualitative and quantative peculiareityand editors of the news paper pages of such rape murder news were interviewed. This approach made it possible to find out and analyse the way how nespapers choose and present rape murder news.