Hava akış yönetimi ve İstanbul Atatürk Havalimanındaki taksi sürelerinin kalkış slotu tahsisine etkisi
Air traffic flow management and the effect on take-off slot allocation of taxi times in Atatürk Airport of Istanbul
- Tez No: 122984
 - Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HAKAN OKTAL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Trafik, Ulaşım, Traffic, Transportation
 - Yıl: 2003
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Anadolu Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Sivil Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 110
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ HAVA TRAFİK AKIŞ YÖNETİMİ ve İSTANBUL ATATÜRK HAVALİMANINDAKİ TAKSİ SÜRELERİNİN KALKIŞ SLOTU TAHSİSİNE ETKİSİ Ertan ÇINAR Sivil Havacılık Yönetimi Anabilim Dalı % Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilmler Enstitüsü, Mart 2003, Danışman: Yrd. Doç. Dr. Hakan OKTAL 60' ların ikinci yarısından itibaren jet motorlu yolcu uçaklarının piyasaya çıkması ile beraber sivil havayolu sektörüne olan talepte büyük bir artış olmuştur. Fakat talep artışının bir sonucu olarak hava trafiğindeki artış nedeniyle hava trafik kontrol hizmeti dar bir kapsamda kalmış ve hava trafik yönetiminin oluşturulmasına ihtiyaç duyulmuştur. Hava trafik yönetiminin bir parçası olan hava trafik akış yönetimi, trafik talebinin eldeki hava trafik kontrol kapasitesini aştığı bölgelerde iyi bir trafik akışını sağlamak ve trafik için tehlikeli bir durum olan hava trafik kontrolünün aşırı yüklenmesini önlemeyi sağlar. Hava trafik akış yönetiminin aşın yüklenmeleri önlemek için kullandığı en önemli çözüm slot tahsisidir. Slot tahsisi, havayollarının uluslararası havalanlarına iniş ve kalkış için tahsis edilen ilgili zamanlardır. Bu çalışmada, ilk bölümde hava trafik yönetiminin gelişimi ve bu alanda yapılan uygulamalara yer verilmiştir. İkinci bölümde, hava trafik akış yönetimi ele alınmıştır. Üçüncü bölümde hava trafik akış yönetiminin uygulayıcısı olan Merkezi Akış Yönetimi Bölümü tanıtılmıştır. Dördüncü bölümde slot tahsisine ve sürecine değinilmiştir. Son bölümde ise, taksi sürelerinin kalkış slotuna etkileri İstanbul Atatürk Havalimanında gözlenmiş ve değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AIR TRAFFIC FLOW MANAGEMENT AND THE EFFECT ON TAKE-OFF SLOT ALLOCATION OF TAXI TIMES IN ATATÜRK AIRPORT OF ISTANBUL Ertan ÇINAR Civil Aviation Administration Science Anadolu University Institute of Social Sciences, March 2003 Advisor: Assistant Professor Doctor Hakan OKTAL From the second half of 1960's, a great increase in demand to civil airline sector has been experienced with coming on the market the jet engine airplanes. But against the increase in air traffic, that air traffic service is in a narrow scope has put forth the need to a new air traffic management concept. Air traffic flow management that is a part of the developed air traffic management aims at to provide a good traffic flow in areas the traffic demand exceeds prasent air traffic control capacity, and to prevent loading air traffic control system excessively. In air traffic flow management, the most important solution used to prevent the excessive loadings is slot allocation. The slot is the related times that airlines assign to international airports for the landing and take-off. In this study, firstly, the effect on take-off slot management of taxi times in Atatürk Airport of Istanbul has been observes and evaluated by viewing why air traffic flow management is required, what is studies made in the world about this concept, common origin of central flow management unit, and slot allocation process.