Devlet iç borçlanması ve Türkiye'de devlet iç borçlanmasının sürdürülebilirliği
Internal public borrowing and the sustainability of internal public debt in Turkey
- Tez No: 122988
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ DEVLET İÇ BORÇLANMASI VE TÜRKİYE'DE DEVLET İÇ BORÇLANMASININ SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİ Süleyman Emre ÖZCAN İktisat Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Haziran 2003 Danışman: Prof. Dr. Kemal Yıldırım Borçlanma; günümüzde, hemen hemen her ülkede önemli ve doğal bir finansman aracı olarak kullanılmaktadır. Sınırlı gelirleriyle sorumluluklarını yerine getirmekte zorlanan devletler, kanunlardan aldıkları yetkilerle borçlanmakta ve bu şekilde harcamalarını finanse edebilmektedirler. Ancak; sınırsız bir şekilde borçlanma yetkisiyle donatılan devletlerin, yetkilerini kontrolsüzce kullanmaları, ülkelerin ekonomik göstergelerini olumsuz yönde etkilemektedir. Ülkemizde de 1980'li yıllarla beraber hızlanan ve günümüzde bir kısır döngü halini alan borçlanma, ekonomik dengeleri olumsuz yönde etkilemektedir. Devlet, milli tasarrufların tamamım tüketir hale gelmiş ve borç yükü altından kalkılamayacak boyutlara ulaşmıştır. Yüksek reel faizler, sıklaşan krizler, belirsizlikler ve mali disiplinsizlik, devletin tüm gelirlerinin borçlarına gitmesine sebep olmaktadır. Devlete yatırım ve tasarrufta bulunacak kaynak kalmamaktadır. Borçlarındaki süratli artışlara karşın; yeterli büyümenin ve güven ortamının sağlanamayışı, devletin borçlanma politikasının sürdürülebilirliğini tehlikeye sokmaktadır. Harcamaların kontrol altına alınamaması, ek gelir kaynaklarının bulunamaması ve güven ortamının yaratılamamasıdurumunda, devletin mevcut borçlanma politikasını sürdürebilmesi düşük bir ihtimal olarak görülmektedir. Bu çalışmada; Türkiye'de, devletin iç borçlanmasının sürdürülebilirliği araştırılacaktır. Çalışmanın birinci bölümünde; borçlanmanın nedenleri ve kaynaklan ikinci bölümde, borçlanma araçları ve borç yönetimi incelenecektir. Son bölümde ise mali sürdürülebilirlik ile ilgili teorik yapı incelenip çeşitli oranlar yardımıyla Türkiye'de devlet borçlanmasının sürdürülebilirliğine ilişkin sonuçlara ulaşılacaktır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In today's world“borrowing”is used as one of the important and natural ways of financing in almost every country. Governments, having difficulties with performing their responsibilities, can borrow money to finance their expenses with the authorization of the laws. But, governments, equipped with limitless authority use their powers uncontrollably and this effects main indicators of domestic economy negatively. In Turkey, indebtedness which increased rapidly during 80' s and which has become a vicious circle, effects economic balances negatively. The government has exhausted all of the national savings and debt burden of the state has become unrepayable. High real interest rates, increasing frequency of crises, uncertainties and lack of discipline in fiscal system almost all the government income to be spent for debt. In consequence of all these, the government can not finance investments and can not save funds. Along with permanent and rapid increase of government debt, insufficient growth and lack of confident atmosphere endanger the sustainability of the government's borrowing policy. In case of not controlling the expenditures, not finding additional financial resources, and not creating a trustworthy atmosphere, it seems a small probability for the government to sustain the existing debt policy. In this thesis, the sustainability of internal debt for Turkish government will be examined. In the first part of the study, the reasons and sources of indebtedness; in the second part borrowing tools and debt management will be scrutinized. In the last part, conclusions will be drawn about the sustainability of government debt in Turkey by examining the theoretical structure related to fiscal sustainability with the help of various ratios.