Tarımsal destekleme politikaları ve doğrudan gelir ödemeleri sistemi: Eskişehir örneği
Agricultural support policy and the direct income payment system: An example for Eskişehir
- Tez No: 122987
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT GÜNSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU TARIMSAL DESTEKLEME POLİTİKALARI VE DOĞRUDAN GELİR ÖDEMELERİ SİSTEMİ: ESKİŞEHİR ÖRNEĞİ Remziye GÜLER İktisat Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül 2003 Danışman: Yrd. Doç. Dr. Bülent GÜNSOY Tarım sektörü yapısı ve getirilen itibariyle destekleme gerekliliği olan bir sektördür. Üretim, büyük oranda doğal koşullara bağlı olduğundan risk fazladır. Üretim yıldan yıla gerçekleştiği için, üretim ayarlaması bir yıl sonra yapılabilmektedir. Ayrıca doğrudan halkın beslenmesi ilgili olduğundan her ülkenin kendine yeter gıda üretimi yapabilir durumda olması şarttır. Bu nedenle tarımsal desteklemeler hükümet politikası olmaktan çıkıp devlet politikasına dönüşmüştür. Mevcut tarımsal destekleme sistemlerine alternatif olarak sunulan ve Dünya Ticaret Örgütü'nün de amaçlarından olan Doğrudan Gelir Ödemeleri Sistemi piyasa çarpıklığının azaltılarak ticareti geliştirmek ve serbestleştirmek amacıyla önerilen gelir desteği politikasıdır.Türkiye'de uygulanan tarımsal destekleme politikaları, ağırlaşan kamu maliyesi ve kamu açığı gibi sebeplerle kaldırılarak IMF'in önerisiyle 2001 yılından itibaren Doğrudan Gelir Ödemeleri Sistemine geçmiştir. Ancak bu sistemin sınırlan iyi belirlenmelidir. Çünkü bu destek bazı yönleriyle dağılım çarpıklığı oluşturmakta; etkileri ve faydaları konusunda ciddi güvensizlikler yaratmaktadır.
Özet (Çeviri)
HI ABSTRACT The agriculture sector considering its structure and value of returns is a sector that needs to be supported. Due to its production being depended on natural conditions its risk is high. Production arrangements can only be made a year later because production eventuates from year to year. Also, because it depends directly on the publics' nutrition each country has to be at a position to be able to produce sufficient food. For this reason agricultural support is not a government policy but is a state policy. As an alternative to the present agricultural systems The Direct Income Payment System which is one the aims of the World Trade Association is a proposed income support policy which aims to reduce market deformity to develop and unrestrict trade. The agricultural support policy applied in Turkey has changed due to stricter community costs and public deficit and with the IMF's proposal as from year 2001 has started to use the Direct Income Payment System. However the boundaries of this system must be well determined. The reason for this is this support forms dispersion deformity in some ways; its effects and advantages causes severe lack of confidence.